Rak trzustki należy do nowotworów, które najtrudniej leczyć: pacjenci umierają najczęściej wkrótce po postawieniu rozpoznania. Z badań wynika, że zaledwie 5,7% chorych w Europie przeżywa okres pięciu lat.

- Jednocześnie w terapii raka trzustki obserwuje się, w odróżnieniu od wielu innych nowotworów, jedynie niewielki postęp, dający jednak szansę na wydłużenie życia chorych - podkreślali specjaliści podczas konferencji w Warszawie (28 maja 2014 r.).

Wysoka śmiertelność pacjentów z rakiem trzustki wynika głównie z faktu, iż choroba jest wykrywana z reguły w bardzo zaawansowanym stadium, kiedy są już przerzuty, a guz jest nieoperacyjny. Trzustka jest także jedynym miejscem lokalizacji nowotworów złośliwych, w przypadku którego przewiduje się niewielką zaledwie poprawę przeżywalności zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

Ryzyko zachorowania

- Rak trzustki jest siódmym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym w Europie (2,8% wszystkich raków u mężczyzn i 3,4% u kobiet). Stanowi także czwartą pod względem częstości przyczynę zgonu z powodu raka ze śmiertelnością sięgającą ponad 95%. Według European Cancer Observatory na naszym kontynencie żyje obecnie ponad 103 tys. chorych z rakiem trzustki, przy czym wyniki nadania EUROCARE 4 wskazują, że roczna przeżywalność tych pacjentów wynosi od 11,5 do 28,3% - mówi dr Janusz Meder z Kliniki Nowotworów Układu Chłonnego Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, prezes Polskiej Unii Onkologii.

- W Polsce liczba zachorowań na nowotwory złośliwe trzustki wyniosła w 2010 r. ponad 3,2 tys. - po ok. 1,6 tys. u mężczyzn i u kobiet. Większość zachorowań (ponad 90%) występuje po 50 r.ż. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem i osiąga swój szczyt w dziewiątej dekadzie życia - dodaje.

Przeżycia pięcioletnie wśród polskich pacjentów z rakiem trzustki pozostawały w pierwszej dekadzie XXI wieku u mężczyzn na stałym poziomie, tj. ponad 8%. W przypadku kobiet nieznacznie w tym czasie wzrosły z 7,4 (lata 2000-2002) do 9,1 (lata 2003-2005).

Nowotwory złośliwe trzustki stanowią w Polsce przyczynę ok. 4% zgonów nowotworowych u mężczyzn i 6% zgonów u kobiet. W 2010 r. zmarło z tego powodu w naszym kraju ponad 4,5 tys. osób.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH