Jak ochrona zdrowia w województwie zachodniopomorskim radzi sobie z leczeniem chorób nowotworowych i układu krążenia, które są przyczyną największych populacyjnych kłopotów zdrowotnych? Przyjrzeliśmy się statystyce. Poniżej przytaczamy nieco danych obrazujących pozycję województwa na zdrowotnej mapie kraju.

O komentarz poprosiliśmy konsultantów wojewódzkich.

Biorąc pod uwagę standaryzowane współczynniki, można stwierdzić, że w tej północno-zachodniej części kraju ryzyko zachorowania na nowotwór jest relatywnie mniejsze niż w wielu innych regionach. Pod względem zachorowalności nadmorskie województwo zajmuje dopiero szczęśliwe 15. (mężczyźni) i 13.

(kobiety) miejsce na epidemiologicznej, onkologicznej mapie kraju.

Jeśli już jednak dojdzie do zachorowania na chorobę nowotworową, finał leczenia bywa, statystycznie licząc, zauważalnie gorszy. Z obliczeń opartych na standaryzowanym współczynniku wynika, że województwo zachodniopomorskie znajduje się na szóstym (mężczyźni) i piątym (kobiety) miejscu w kraju pod względem umieralności na nowotwory.

Bo kobiety palą

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którzy zapadli na chorobę nowotworową, najczęściej umierają z powodu raka płuca. Rak płuca był główną przyczyną zgonów zarówno u mężczyzn z nowotworem - 34,75%, jak i u kobiet - 15,7%.

Zachodniopomorskie to jedno z sześciu polskich województw, w których rak płuca stał się pierwszą przyczyną zgonów u kobiet, w pozostałych jest to nadal rak piersi.

- Wynika to z ekspozycji na czynniki rakotwórcze zawarte w dymie tytoniowym. U mężczyzn w ostatnich latach obserwuje się korzystne zmiany związane z modą na niepalenie i u nich nawet spada częstość zachorowań na raka płuca. U kobiet jeszcze nie. Moda na palenie wśród kobiet dotarła później, szczyt zachorowań i zgonów obserwujemy obecnie - tłumaczy konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej, doktor Małgorzata Foszczyńska-Kłoda, ordynator oddziału onkologii klinicznej Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie.

Pogląd w kwestii populacyjnej skali zachorowań na najczęściej występujące nowotwory obrazują dane Zachodniopomorskiego Rejestru Zachorowań na Nowotwory Złośliwe. Z danych za 2005 rok wynika, że np. u mężczyzn rak płuca dotyczył 29,8% stwierdzonych przypadków raka; u kobiet nowotwór złośliwy piersi stwierdzano w 24% przypadków onkologicznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH