Małopolski NFZ sam złożył wniosek do Centrali Funduszu i resortu zdrowia o przeprowadzenie kontroli legalności i rzetelności kontraktowania

Konkurs na pełny zakres świadczeń medycznych odbył się w Małopolsce po raz pierwszy od czterech lat. Wcześniej kontrakty były przedłużane aneksami. Po ogłoszeniu wyników otworzył się worek z pretensjami.

Zastrzeżeń było tak wiele, że Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ sam złożył wniosek do Centrali Funduszu i Ministerstwa Zdrowia o przeprowadzenie kontroli legalności i rzetelności kontraktowania.

Ustalenia komisji kontrolnej miały być znane pod koniec stycznia.

Największe kontrowersje wywołał proces kontraktowania świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej oraz w leczeniu szpitalnym. Złożono rekordową liczbę odwołań - w sumie ponad 1200 (do 25 stycznia br. pozytywnie rozpatrzono zaledwie kilka).

Konkurencja i błędy

Konkursy zostały przeprowadzone na 11 rodzajów świadczeń, łącznie wpłynęło 5725 ofert. Dyrektor Małopolskiego OW NFZ Barbara Bulanowska zwróciła uwagę podczas nadzwyczajnej sesji małopolskiego sejmiku, że wiele ofert zawierało błędy, o czym świadczy liczba wezwań do usunięcia uchybień: w sumie Fundusz wystosował ich 3940.

W związku z tą sytuacją Małopolski OW NFZ ogłosił 274 konkursy uzupełniające.

Ich rozstrzygnięcia zaplanowano między 20 stycznia a 15 lutego.

- Spora część ofert przepadła, ponieważ odpowiedź na wezwanie nigdy nie nadeszła. Część ofert została od razu odrzucona ze względu na poważne błędy, dyskwalifikujące świadczeniodawcę już na starcie - podkreśla w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Jolanta Pulchna, rzecznik Małopolskiego OW NFZ.

- Uważam, że konkurs został przeprowadzony dobrze i zgodnie z prawem - oceniła dyrektor Bulanowska, odpowiadając jednocześnie na pytanie radnego sejmiku, czy wobec zarzutów pod jej adresem zamierza podać się do dymisji.

Pozostaje pytanie, czy oczekiwana dymisja rozwiązałaby problem: biegu niektórych spraw nie da się już odwrócić.

Marcin Kuta, prezes Stowarzyszenia Szpitali Małopolski i dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie, nie ukrywa w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, że nie zazdrości lekarzom, których nie tak dawno temu namawiano, by "wzięli sprawy we własne ręce" i otwierali przychodnie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH