Stary, nowy obiekt

Akademickie Centrum Onkologii oraz Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej utworzone zostaną w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5 w Katowicach.

- Nowe oddziały szpitalne - chirurgii onkologicznej, onkologii i radioterapii, a także poradnie onkologiczne i chirurgii onkologicznej, pracownie RTG, PET-CT, rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej oraz Gamma Knife - to wszystko znajdzie się w budynku "Dydaktyka" na terenie SPSK nr 5 - informuje Magdalena Kojder, rzecznik prasowy szpitala.

Metry będą wykorzystane

W budynku "Dydaktyka" od ponad 20 lat 2 tys. mkw. powierzchni czekało w stanie surowym na lepsze czasy... Łączny koszt inwestycji zagospodarowania obiektu szacowany jest na około 90 mln zł. Przetarg na zagospodarowanie obiektu wygrała spółka Voxel, która wyłoży ponad 70 mln zł. Po zakończeniu inwestycji firma będzie prowadziła centrum diagnostyczne w pomieszczeniach dzierżawionych od SPSK nr 5.

Jak tłumaczy nam Magdalena Kojder, firma będzie się starała o uzyskanie kontraktu z NFZ na badania diagnostyczne, a centrum diagnostyczne będzie ściśle współpracowało z nowymi oddziałami onkologicznymi szpitala.

- W strukturach szpitala powstają nowe oddziały i poradnie, w ramach których działać będą jednostki organizacyjne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, roboczo nazwane Akademickim Centrum Onkologii.

Chorzy będą korzystać ze świadczeń w zakresie radioterapii, chemioterapii i chirurgii onkologicznej - mówi Dariusz Jorg, dyrektor SPSK nr 5.

Ekspresowe tempo

Z informacji uzyskanych w lecznicy wynika, że oddział chirurgii onkologicznej z blokiem operacyjnym ma zostać uruchomiony już w styczniu 2012 roku.

Kolejne oddziały i poradnie onkologiczne mają rozpocząć przyjmowanie pacjentów w marcu 2012 r. - Koszty po stronie szpitala to ponad 2 mln zł na uruchomienie oddziału chirurgii onkologicznej do stycznia 2012 roku oraz kolejne 7 mln zł na początku 2012 roku przeznaczane na rozpoczęcie działalności kolejnych oddziałów i poradni - dodaje Magdalena Kojder.

Zagospodarowanie budynku "Dydaktyka" ma być realizowane w ekspresowym tempie. W pierwszej połowie 2012 roku powstanie część diagnostyczna z pracowniami RTG, PET-CT i rezonansu magnetycznego. Do końca 2012 r. powinny zostać uruchomione akceleratory liniowe i pracownia tomografii komputerowej.

W ostatnim etapie, do końca 2013 roku, wykonawca udostępni pacjentom urządzenie Gamma Knife, służące do małoinwazyjnego leczenia wielu chorób nowotworowych. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH