WIOLETA BŁOCHOWIAK, wiceprezes zarządu Electus S.A.

Analizując obecną sytuację finansową publicznych placówek służby zdrowia nie można pominąć historii, która rzutuje na postawy i decyzje obecnych menedżerów SP ZOZów. Przyzwyczailiśmy się do tego, że państwo ingeruje w poziom zadłużenia i zdając się na mechanizmy, jakie wykorzystywano w przeszłości wraz z narastaniem zadłużenia publicznych jednostek opieki zdrowotnej, spodziewano się kolejnych działań prowadzących do zmniejszenia zobowiązań. Spodziewano się, że po okresie oddłużenia SP ZOZ-y - pozbawione balastu zobowiązań - rozpoczną racjonalną gospodarkę finansową.
Jednak powodzenie programów oddłużeniowych zależy w dużej mierze od zaangażowania w ten proces samych szpitali. Przykładem jest ustawa o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej, gdzie warunkiem poprawy sytuacji SP ZOZ-ów i skorzystania z dobrodziejstw tej ustawy było m.in. podpisanie ugód z wierzycielami cywilnoprawnymi. Wymagało to od jednostek służby zdrowia wiele pracy, ale dawało również szansę, iż uzyskane i wypracowane przez zakłady korzyści będą o wiele bardziej efektywne i będą skuteczniej dopingowały do dalszej pracy nad poprawą finansów placówek, niż ich oddłużenie na zasadzie: "wszystkim po równo".
Od czasu wejścia w życie wspomnianej ustawy o pomocy publicznej SP ZOZ-y wykonały dużą pracę i doskonała większość z nich wykorzystuje mechanizmy, jakie proponowała ustawa, czyli porozumienie się z wierzycielami.

Rola samorządów

Jakkolwiek przyzwyczajenie do procesów oddłużeniowych inicjowanych przez państwo można uznać za jeden z ważnych powodów występującego na dużą skalę procesu zadłużenia w SP ZOZ-ach, to nie można pominąć innych ważnych czynników. Należy pamiętać, iż każdy SP ZOZ posiada swój organ założycielski, który, realizując funkcje właścicielskie, powinien w trybie nadzoru analizować, zabiegać i wymagać odpowiedniego zarządzania placówką. Często jednak rola organu tworzącego ogranicza się do biernej postawy wobec zadłużania się jednostek służby zdrowia.
Znane są ograniczenia właścicieli w możliwościach finansowania lub udzielenia poręczenia dla SP ZOZ-ów w celu pozyskania środków finansowych. I właśnie tam, gdzie organy tworzące nie są w stanie wesprzeć finansowo placówek służby zdrowia, kontrola nad prawidłowością funkcjonowania podległych im jednostek medycznych powinna być bezustanna.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH