Zmiany proponowane przez Ministerstwo Zdrowia do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mogą poważnie zagrozić indywidualnym aptekom, funkcjonującym poza sieciami związanymi z hurtowymi potentatami.

Resortowy projekt jest nieprecyzyjny; wprowadzenie jego zapisów w życie kłóciłoby się z podstawowymi zasadami działalności gospodarczej i możliwością zawierania umów o współpracy.
W projekcie mowa jest np. o "osobach prowadzących obrót produktami leczniczymi". Tyle że nie wiadomo czy pod pojęciem "osoby" (której - w myśl planowanych zmian - ogranicza się "odnoszenie korzyści") mamy rozumieć np.: farmaceutę, technika czy może spółkę lub inny podmiot gospodarczy. Moja apteka działa w spółce korzystając na obrocie lekami. Czyżby odnoszenie korzyści z tej działalności gospodarczej miałoby zostać ustawowo... zakazane? Równie poważne, a może i jeszcze większe niebezpieczeństwo kryje się pod pomysłem odebrania aptekom możliwości uzyskiwania przychodów za pomocą rabatów od dostawców. Tymczasem to właśnie rabaty i przedłużone terminy płatności pozwalają istnieć ogromnej liczbie aptek, szczególnie tych słabszych finansowo. Zakazanie stosowania rabatów może oznaczać bankructwo 40-50% polskich aptek. Proponowane zapisy mogą być korzystne jedynie dla sieci aptek rozwijanych przy hurtowniach farmaceutycznych, które rabat pozostawiają sobie w hurtowni zamiast go udzielać swojej aptece, w czym środowisko aptekarskie dopatruje się ostatecznego zamachu na indywidualne apteki.
Obserwujemy więc paradoks: gdy aptekarze chcą, by ich apteki były traktowane jak placówki służby zdrowia, tłumaczy się im, że są podmiotami gospodarczymi i jest wolny rynek.
Gdy natomiast próbują funkcjonować w zgodzie z regułami tegoż rynku, nakłada się im kaganiec, tłumacząc, że to ochrona zdrowia...

Apel o konsolidację

Chcąc zwiększyć szanse na przetrwanie indywidualnych aptek, czyli utrzymanie się na rynku, musimy wykonać kilka znaczących i strategicznych posunięć. Stąd apel Departamentu Obrony i Konsolidacji Aptek Naczelnej Rady Aptekarskiej do wszystkich indywidualnych właścicieli aptek. Każdy z nas powinien mieć swój wkład w aktywną obronę swojej apteki poprzez kierowanie zamówień do hurtowni bezpiecznych, czyli nie rozwijających sieci aptek. Uważam, że należy: łączyć hurtownie aptekarskie z pozostałymi bezpiecznymi hurtowniami farmaceutycznymi; doprowadzić do konsolidacji gospodarczej naszych aptek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH