Standardy okołoporodowe: rewolucji raczej nie będzie

Specjaliści oceniają, że nowe standardy okołoporodowe przełomu w położnictwie nie wywołają. Były znane i stosowane wcześniej, choć w poszczególnych szpitalach w różnym zakresie. Powinny się jednak przyczynić do odejścia od nadmiernej medykalizacji porodu oraz zmiany mentalności położników i rodzących.

Multimedia

Prof. Stanisław Radowicki, konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii, uważa, że środowisko medyczne nie ma większych problemów z przyjęciem nowych standardów postępowania z rodzącymi.

- Być może dlatego, że tak naprawdę wielu lekarzy szereg tych przepisów stosowało już wcześniej - tłumaczy konsultant.

Żeby nie zostało na papierze

- Najkrócej mówiąc, dzięki standardom ujednolicamy w całym kraju sposób odbierania porodów, niezależnie od rodzaju i lokalizacji szpitala.

Od momentu przyjęcia pacjentki na salę porodową tok postępowania wszędzie będzie taki sam - dodaje prof. Radowicki.

Leokadia Jędrzejewska, konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego, ma podobną opinię na temat rozporządzenia o standardach okołoporodowych.

- Nowe uregulowania zostały dobrze przyjęte przez środowisko położnych, bo ujednolicają zasady sprawowania opieki nad kobietą podczas ciąży, fizjologicznego porodu i połogu, minimalizują nieuzasadnione interwencje medyczne, zbyt często stosowane w polskich szpitalach, m.in. nacięcie krocza, cięcia cesarskie - twierdzi Jędrzejewska.

Z kolei prof. Mirosław Wielgoś z Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zarazem konsultant wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii, wskazuje, że ważne jest już samo istnienie standardów, czyli czegoś, do czego można się odwołać.

- Natomiast jak ocenić ten dokument, czas pokaże. W każdym razie - jak wynika z informacji docierających do MZ i NFZ - nie we wszystkich placówkach jest wdrażany. Trzeba doprowadzić do tego, żeby nie pozostał martwym zapisem - podkreśla prof. Wielgoś.

Nowy projekt, czyli odpowiedzialność za poród

Oficjalnie nowe standardy okołoporodowe wprowadziło rozporządzenie z 23 września 2010 r. (weszło w życie 8 kwietnia 2011 r.). Ale 13 marca br. ukazał się projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardów postępowania medycznego przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem (uwagi do projektu można zgłaszać do 19 kwietnia).
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH