Standard i może coś ekstra

Architekci nierzadko stosują w projektach stacji dializ dodatkowe rozwiązania będące wizytówką pracowni

Projektowanie obiektów służby zdrowia wymaga nie tylko architektonicznego doświadczenia i branżowej wiedzy inżynierskiej, ale również dobrej znajomości prawa regulującego wymagania dla budownictwa medycznego. I nie chodzi tu tylko o skomplikowane projekty sal operacyjnych, ale nawet i o rozwiązania dość proste technicznie, stosowane w ambulatoriach czy stacjach dializ.

Nieodzownym "brykiem" dla projektantów zajmujących się budownictwem w branży medycznej pozostaje rozporządzenie ministra zdrowia z 10 listopada 2006 roku w sprawie wymagań fachowych i sanitarnych, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej. Obowiązkową lekturą s ą też kolejne załączniki i Ustawa z 30 sierpnia 1991 roku o ZOZ-ach. To na ich podstawie projektuje się i przeprojektowuje oddziały i wiele innych pomieszczeń szpitalnych.

Zrozumieć przepis...

Architekci, nim zasiądą do kreślenia projektów na monitorach swoich komputerów, muszą poznać wspomniane przepisy. Również ich wykładnię i ich interpretację - choćby przez inspektorów sanepidu, którzy potem dopuszczają obiekt do użytkowania. Nie wszystkie bowiem zapisy załączników do ministerialnego rozporządzenia są jasne i jednoznaczne.

Problem interpretacyjny stwarza choć-by zapis, który wyjaśnia, że stacja dializ, oprócz pomieszczeń ze stanowiskami do hemodializ, powinna być wyposażona w pomieszczenia przygotowawcze. Te n zapis jest tak skonstruowany, że ustawodawca nie sprecyzował, jakiego dokładnie rodzaju przygotowania ma na myśli.

- Pytanie zatem: czy chodziło o pokój badań pacjentów czy pokój, w którym będzie się coś przygotowywało, choć nie ustalono, co? - opowiada o rozterkach projektantów Piotr Najewski z pracowni architektonicznej Credo w Poznaniu i warszawskiej firmy Espol wyspecjalizowanej w budownictwie medycznym. Jak podkreśla, projektanci muszą znać drobiazgowo przepisy i odpowiedź na takie i podobne wątpliwości.

…i pacjenta

Nasz rozmówca dodaje, radząc innym: - Znamy już podejście sanepidu do tej kwestii, ponieważ projektowaliśmy już około 20 stacji dializ. Zapisujemy to pomieszczenie w projekcie jako pokój przygotowania pacjentów; nie można użyć nazwy pokój badań. Choć tak naprawdę to wyłącznie kwestia nazewnictwa, bo jego wyposażenie jest niemal takie same, jak pokoju badań i rzeczywiście pacjenci często tam przychodzą na zbadanie przed dializą, jeśli jest taka potrzeba.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH