Szpitale, które nie kupiły nowoczesnego sprzętu, mogą oczekiwać, że otrzymają mniejsze kontrakty niż lecznice, które wydały na ten cel duże środki

Od 1 stycznia 2009 r. zaczną obowiązywać standardy, których spełnienia NFZ będzie wymagał od świadczeniodawców w ramach polityki poprawy jakości usług medycznych. Fundusz zamieścił je na swojej stronie internetowej jako załącznik nr 6 do zarządzenia prezesa NFZ z 4 września 2008 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne. Choć słowo załącznik brzmi niewinnie, chodzi o obszerny, liczący 75 stron dokument.
Płatnik szczegółowo określa w owym załączniku swoje oczekiwania dotyczące każdego niemal zakresu działalności szpitali. Standardy są nie tylko obszerne i szczegółowe, ale także bardzo istotne z punktu widzenia każdej lecznicy, ponieważ przekładają się bezpośrednio na jej finansowanie: placówki, które nie będą w stanie ich spełnić, muszą liczyć się z możliwością mniejszych kontraktów.
- Wymagania powstały w oparciu o wnioski konsultantów krajowych z poszczególnych dziedzin medycyny, są zatem postulatami nadzoru specjalistycznego - mówi Edyta Grabowska, rzecznik Funduszu. - Rola NFZ sprowadza się w zasadzie do ich zebrania w całość i złagodzenia.

Teoria i praktyka

Dyrektorzy, którzy zdążyli wgłębić się w standardy, mają mieszane uczucia. Zdaniem Jarosława Rosłona, szefa Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie, dają one możliwość manipulowania kontraktami, np. zaniżania ich kwoty, w oparciu o kryteria, które z punktu widzenia pacjenta nie mają żadnego znaczenia, a z punktu widzenia szpitala są absurdalne.
- Niedawno kupiliśmy za środki unijne angiograf ze wzmacniaczem pozwalającym na jego jak najpełniejsze wykorzystanie w kardiologii zachowawczej, inwazyjnej oraz w chirurgii naczyniowej - wyjaśnia dyrektor Rosłon. - Teraz okazuje się, że jeśli wzmacniacz nie zostanie zastąpiony innym, nowoczesne urządzenie, które spełnia wszelkie normy europejskie, nie spełni norm określonych przez polskiego płatnika. Oznacza to, że szpital, który zainwestuje w aparaturę, może dowiedzieć się za chwilę, że właśnie została ona wykreślona ze standardu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH