Działanie dezynfekcyjne - ocena preparatów według Norm Europejskich

W zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń szpitalnych istotne znaczenie ma m.in. dobór odpowiednich środków dezynfekcyjnych, ocenionych metodami uwzględniającymi czynniki wpływające na ich aktywność: temperatura, obecność substancji nieorganicznych (np.
jonów wapnia i magnezu w wodzie), substancji organicznych (krwi, innych zanieczyszczeń białkowych), obecność dezynfekowanej powierzchni. Nieuwzględnienie tych czynników może prowadzić do nieskutecznego procesu dezynfekcji.
Normy Europejskie określające metody badania i oceny preparatów dezynfekcyjnych do różnych zastosowań są opracowywane w CEN/TC 216 i przyjmowane, jako Polskie Normy, przez Polski Komitet Normalizacyjny (1). Wytyczne doboru metod i program badań preparatów do różnych zastosowań, w tym do dezynfekcji w obszarze medycznym, zawiera PN-EN 14885:2006(U) Chemiczne środki dezynfekcyjne i antyseptyczne - Zastosowanie norm europejskich do chemicznych środków dezynfekcyjnych i antyseptycznych (patrz tabela).

Różne warunki

Do oceny preparatów stosowanych w medycynie nie są wymagane badania fazy 1 do określania podstawowego działania - bakteriobójczego (EN 1040), grzybobójczego (EN 1275), sporobójczego - EN 14347. Normy te stosuje się do substancji czynnych (substancje biobójcze przeciwbakteryjne/przeciwgrzybicze) oraz do preparatów w fazie opracowywania.
Warunki badania są dalekie od występujących w warunkach praktycznych, nie są uwzględniane żadne czynniki wpływające na aktywność preparatu. Określone tymi metodami stężenie i czas działania mogą być wielokrotnie niższe niż wyznaczone w badaniach fazy 2 etapu 1 (metody zawiesinowe uwzględniające obecność substancji obciążających nieorganicznych i organicznych) i etapu 2 (metody nośnikowe uwzględniające dodatkowo wpływ powierzchni). Tę zależność obserwuje się szczególnie w przypadku preparatów zawierających związki powierzchniowo czynne - czwartorzędowe sole amoniowe, jak również preparatów utleniających, np.
kwasu nadoctowego (2).

Metody nośnikowe

W badaniach fazy 2 etapu 2 preparatów do dezynfekcji narzędzi, sprzętu medycznego, powierzchni są stosowane metody nośnikowe, w których drobnoustroje są naniesione na powierzchnię reprezentatywną dla zastosowań medycznych i wysuszone, następnie poddane działaniu produktu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH