Piotr Kula, prezes PharmaExpert

Całkowita wartość rynku aptecznego w marcu 2009 r. wyniosła 2 233 mln zł i w porównaniu z marcem ub.r. wzrosła o 12,9%. W porównaniu z lutym b.r. wartość sprzedaży również była wyższa (+ 8,5%), a to z uwagi na wzrost wartości sprzedaży produktów w segmentach leków na receptę.

Po porównaniu wyników z marca br. z analogicznym okresem 2008 r. również zauważalny jest wpływ segmentów leków na recepty na wzrost wartości sprzedaży całego rynku. Najwyższy wzrost wartości sprzedaży osiągnął segment recept pełnopłatnych (+16,7%). Na zbliżonym poziomie kształtowała się sprzedaż segmentu recept refundowanych (+14,6%).

Najmniej dynamicznym wzrostem w marcu br. wykazał się segment sprzedaży odręcznej (+8,7%). Średnia cena leków w marcu 2009 r. wyniosła 14,87 zł i była o 7,1% wyższa niż w analogicznym okresie 2008 r. Największy wzrost rok do roku na poziomie średniej ceny odnotował segment leków na recepty pełnopłatne (+8,1%). Niższe od średniej ceny leków dla całego rynku były ceny leków w segmentach sprzedaży odręcznej (+5,7%) i recept refundowanych (+4,8%). Średnia cena w marcu br. w porównaniu z lutym br. wzrosła o 1,5%.

W marcu, po słabszym poprzednim miesiącu, rynek w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. wyraźnie wzrósł. Mimo iż wzrost segmentu sprzedaży odręcznej nie był imponujący, to jednak cały rynek apteczny wykazał prawie 13-procentowy wzrost wartości sprzedaży. Wynika to z faktu, iż rozpoczął się sezon pyleń, co spowodowało znaczny wzrost zapotrzebowania na leki na alergię i astmę.

Również wprowadzone w połowie marca nowe wykazy leków refundowanych wpłynęły na wzrost sprzedaży leków w segmencie recept refundowanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH