Kondycja farmacji na tle innych branż nie jest zła, natomiast w porównaniu z latami ubiegłymi widać jednak pewne osłabienie wyników - oceniają eksperci firmy ubezpieczającej należności Euler Hermes.

To m.in. efekt zmian na listach leków refundowanych, które spowodowały duży, bo blisko dwucyfrowy, spadek (ilościowy oraz wartościowy) sprzedaży w pierwszych miesiącach br. Nie wpłynęło to jednak na spływ należności z rynku - według Programu Analiz Należności Euler Hermes średnio producenci w terminie otrzymują ponad 96% wartości swoich należności.

- Większym zagrożeniem od zmian w kwestii refundacji leków dla producentów, przynajmniej w długookresowej perspektywie, może być powolne znikanie z rynku grupy mniejszych aptek, co wpłynie zapewne na sytuację ich dostawców hurtowych i w konsekwencji - samych wytwórców - mówi Grzegorz Hylewicz, dyrektor windykacji w Euler Hermes.

Jego zdaniem, nie powiodła się próba trwałego zintegrowania najsilniejszych spółek farmaceutycznych pozostających w rękach Skarbu Państwa w jeden holding farmaceutyczny. - Wydaje się, że przyczyn było kilka, ale przede wszystkim działania te podjęto jednak zbyt późno. Dyskusyjne jest także, czy taka konsolidacja była również w interesie samych spółek - ocenia Tomasz Starus, dyrektor biura oceny ryzyka w Euler Hermes.

Mimo że zmiany w refundacji leków mocniej dotknęły producentów leków generycznych, to prognozy popytu w przyszłości przewidują największy wzrost właśnie w tym segmencie. Jest to efekt zarówno presji na obniżanie cen, jak i wygasania w najbliższym czasie wielu patentów.

- Czy polskie firmy mogą być prekursorami wprowadzania na rynek nowatorskich leków? Oczywiście mogą, ale w bardzo ograniczonym zakresie, jedynie w niektórych niszach. Do produkcji trafia średnio jedynie co czwarty nowo rozwijany lek, a jego sukces i zwrot poniesionych nakładów zależy także od kosztownych działań marketingowych na wielu rynkach, na co mogą sobie pozwolić jedynie największe koncerny - uważa Tomasz Starus. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH