W Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej 13 maja odbyło się referendum w sprawie stanowiska załogi wobec przekształcenia szpitala ze SPZOZ-u w spółkę prawa handlowego.

Problem tylko w tym, że... szpitala przekształcać nikt nie ma zamiaru.

96,6% załogi biorącej udział w referendum opowiedziało się przeciwko przekształceniu szpitala.

Finansowo placówka jest na plusie i od kilku lat radzi sobie zupełnie dobrze zarządzana w formule SPZOZ-u.

Całą Polskę, za pośrednictwem mediów, obiegła wiadomość, że załoga szpitala w Dąbrowie Górniczej powiedziała stanowcze "nie" przekształceniom formalnoprawnym placówki.

Powiedziała także "nie" dyrektorowi lecznicy. Referendum było bowiem również swoistym plebiscytem popularności dyrektora szpitala Zbigniewa Grzywnowicza.

Odpowiadając na pytanie, jak oceniają pracę dyrektora szpitala, ocenę negatywną wystawiło mu aż 94 procent pracowników biorących udział w głosowaniu.

Ze strajkiem włącznie

- Referendum spełniło nasze oczekiwania - powiedziała Rynkowi Zdrowia Elżbieta Żuchowicz, przewodnicząca Solidarności w Szpitalu Specjalistycznym w Dąbrowie Górniczej. - Zgodnie z Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, ponad połowa pracowników szpitala wzięła udział w referendum. Jest ono zatem ważne. Daje nam mandat do wszelkich działań zgodnych z ustawą, ze strajkiem włącznie - dodała przewodnicząca.

Po podliczeniu głosów komisja związkowa przekształciła się w Komitet Protestacyjno- Strajkowy. Zapowiedziała, że oczekuje jak najszybszego spotkania z przedstawicielem organu założycielskiego szpitala, czyli władzami miasta.

Doświadczenie podpowiada: skoro strajk, to sytuacja szpitala musi być zła, a pracownicy krytykując dyrektora, domagają się zapewne podniesienia bardzo niskich pensji...

- Chciałabym wiedzieć, o co chodzi - przyznała w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl zdezorientowana Barbara Respondek, naczelnik wydziału zdrowia, polityki społecznej i aktywizacji zawodowej Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej.

- Panie, które zorganizowały referendum w szpitalu, są przekonane, tak przypuszczam, że organ założycielski szpitala złożył akces do programu "Ratujemy polskie szpitale". Mogę jednak z całą stanowczością powiedzieć, że nigdy nie wysyłaliśmy do Ministerstwa Zdrowia pisma w tej sprawie i nie przewidujemy w ogóle podjęcia działań przekształceniowych w szpitalu. Cała ta zawierucha jest zupełnie bezzasadna - dodaje Barbara Respondek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH