Jubileusz Centrum Kształcenia i Rehabilitacji w Konstancinie

Mija 30 lat, odkąd profesor Marian Weiss zastosował w praktyce polski model rehabilitacji, polegający nie tylko na usprawnieniu fizycznym, ale także pomocy psychologicznej, społecznej i zawodowej. Taki sposób rehabilitacji miał być prowadzony w małym ośrodku w Konstancinie. Dzisiaj Centrum Kształcenia i Rehabilitacji to świetnie prowadzona firma, z której profesjonalnych usług korzysta ponad tysiąc osób dziennie.
Rehabilitacją w Centrum zainteresowanych jest znacznie więcej chętnych, nie tylko rodaków, dlatego też zdecydowano o otwarciu dwóch filii w Warszawie, jednej we Wrocławiu oraz Poradni Rehabilitacyjnej w Białymstoku.

Duma Centrum

W macierzystej placówce CKiR funkcjonuje przychodnia rehabilitacyjna, stacjonarny oddział rehabilitacyjny, centrum medyczne świadczące komercyjne usługi medyczne, kompleks rekreacyjny, ośrodek szkolno-wychowawczy z internatem, ośrodek szkolenia kierowców i najmłodsze "dziecko", z którego Jerzy Karwowski, prezes CKiR, jest niesłychanie dumny - oddział reumatoortopedii i chirurgii kręgosłupa.
Jerzy Karwowski zarządza Centrum od 17 lat. Na początku była to mała placówka z zasadniczą szkołą zawodową dla niepełnosprawnych i ośrodkiem doskonalenia ludzi pracujących z inwalidami.
Kiedy powstały kasy chorych i stworzono możliwości dla organizacji niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej, szef Centrum skwapliwie to wykorzystał, tworząc jedyny w owym czasie ośrodek wdrażający, wspomnianą na wstępie kompleksową rehabilitację niepełnosprawnych.
Jerzy Karwowski mówił nam niedawno, że CKiR wprawdzie żyje z kontraktów z NFZ, ale działania komercyjne ośrodka - medyczne, rekreacyjne i w zakresie odnowy biologicznej - mają na celu nie tylko umożliwienie ludziom leczenia, kiedy kontraktów już nie starcza, ale i zarobienie pieniędzy na rozwój ośrodka, unowocześnienie, kupienie sprzętu, opłacenie szkolenia personelu.

Plan rozwoju

W Konstancinie wykonuje się także unikalne w skali kraju endoskopowe operacje kręgosłupa. W CKiR jednak największy nacisk kładzie się na rehabilitację, a specjalnością ośrodka jest leczenie schorzeń narządu ruchu.
Centrum ciągle się rozwija, planowane jest otwarcie nowoczesnego oddziału pooperacyjnego, powiększenie oddziału stacjonarnego rehabilitacyjnego, rozbudowanie komercyjnej części hotelowej, dobudowanie dwóch kondygnacji dla potrzeb szkoły i internatu.
W planach - tych najbliższych - jest też działalność dydaktyczna, której zadaniem byłoby upowszechnienie dorobku CKiR.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH