Za sprawą znowelizowanych przepisów Narodowy Fundusz Zdrowia ma pozyskać co najmniej 600 mln złotych z kieszeni kierowców

Koszty leczenia ofiar wypadków komunikacyjnych będą ponosić ich sprawcy, a nie jak dotychczas - NFZ.
Stanie się to możliwe po wprowadzeniu zryczałtowanej składki od ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, odprowadzanej przez zakłady ubezpieczeniowe do NFZ - wynika z przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Jak wskazują statystyki, apogeum wypadków drogowych być może mamy już za sobą. Jednak po chorobach układu krążenia i nowotworach złośliwych, trzecią grupą przyczyn zgonów nadal są tzw. przyczyny zewnętrzne, wśród których 25% stanowią właśnie wypadki komunikacyjne. Jak podaje Komenda Główna Policji, tylko w 2005 roku w wypadkach na drodze zginęło 5427 osób, a ponad 61 tys. zostało rannych.
Brak wyraźnych ustawowych zapisów na temat odpowiedzialności i wskazania osób, które powinny być obarczone pełną odpowiedzialnością, sprawił, że koszty leczenia ponosi publiczna służba zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia uznało, że niemoralna jest sytuacja, w której sprawca szkody jest de facto zwolniony z obowiązku zapłaty odszkodowania, bo koszty ponosi płatnik publiczny.

Od ryczałtu do funduszu rezerw

"Do naprawienia szkody zobowiązany jest sprawca, a w przypadku szkody komunikacyjnej zakład ubezpieczeń, który ubezpieczył ryzyko OC sprawcy szkody" (...) - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.
Resort zdrowia zaproponował w niej wprowadzenie zmian ustawowych, obligujących ubezpieczycieli do odprowadzenia ryczałtowej kwoty (w 2007 r.
- 12%) od każdej zebranej składki na ubezpieczenie OC. Te środki mają tworzyć fundusz rezerw, jaki powstanie w NFZ. Z niego pokrywane będą koszty leczenia ofiar wypadków komunikacyjnych.
Dodatkowo fundusz zasilany będzie przez ryczałt wypłacany z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jego zadaniem jest wypłacanie odszkodowań i świadczeń z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC tych posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz rolników, którzy wyrządzili szkodę, ale nie mieli wykupionej polisy lub poszkodowanym, którym szkodę wyrządził nieznany sprawca.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH