Sporo wyzwań przed nowym szefem Funduszu

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że kandydatura Tadeusza Jędrzejczyka na prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia została pozytywnie zaopiniowana przez Radę NFZ.

- Żeby Tadeusz Jędrzejczyk został prezesem NFZ, jego nominację musi podpisać jeszcze premier - mówił nam przed zamknięciem tego wydania Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia.

Zmiany, zmiany...

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann powiedział 29 maja dziennikarzom, że Tadeusz Jędrzejczyk to kompetentna osoba na stanowisko prezesa NFZ. Dodał, że jest on dyrektorem oddziału NFZ i "osobą znającą system i Fundusz".

Neumann podkreślił, że przed nowym prezesem NFZ stoją duże wyzwania, ponieważ od 2015 r. mają wejść w życie rozwiązania z pakietu kolejkowego oraz onkologicznego przygotowane przez resort zdrowia.

- Chodzi także o zmiany w funkcjonowaniu NFZ, więc to będzie prezes, który od 1 stycznia 2015 r. będzie musiał te zmiany przeprowadzić we współpracy z ministerstwem - wyjaśnił i zaznaczył, że według tych nowych przepisów współpraca MZ i NFZ będzie znacznie lepiej opisana w prawie.

- Narodowy Fundusz Zdrowia to nie będzie już instytucja niezależna, niepodległa, poza kontrolą ministra zdrowia, kreująca własną politykę zdrowotną. To będzie raczej instytucja, która będzie realizowała politykę zdrowotną ministra - podkreślił wiceminister Neumann.

Jedna ze zmian zakłada, że prezesa NFZ będzie powoływał nie premier, a minister zdrowia. Inna, że wycena procedur medycznych zostanie przeniesiona z Funduszu do Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Lekarz, dyrektor, prezes

Tadeusz Jędrzejczyk jest lekarzem, absolwentem Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny). Posiada specjalizację z zakresu medycyny społecznej, organizacji ochrony zdrowia i zdrowia publicznego. Pracował jako lekarz w Szpitalu Miejskim Zaspa, następnie w ZOZ nr 3 w Gdańsku; jako asystent, a następnie adiunkt w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

W latach 2000-2001 pełnił funkcję koordynatora serwisu "Zdrowie" w Wirtualnej Polsce; 2006-2008 - kierownik NZOZ w Sopocie; 2008-2009 - zastępca dyrektora ds. medycznych Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Od 2010 roku zatrudniony w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, gdzie pełnił funkcję zastępcy dyrektora naczelnego ds. lecznictwa.

28 października 2013 r. Tadeusz Jędrzejczyk został powołany na stanowisko dyrektora Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH