V Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki i położne muszą być ujęte w krajowej polityce zdrowotnej jako podmiot działania państwa, a ich wkład pracy uznany za ważny i istotny dla poprawy zdrowia społeczeństwa - powiedziała podczas wystąpienia inaugurującego V Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych Elżbieta Buczkowska - wybrana większością głosów po raz drugi na prezesa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Buczkowska podkreśliła, że samorząd pielęgniarski musi podjąć działania, które zapewnią odpowiednią liczę pielęgniarek i położnych w placówkach oraz zahamują odpływ kadry z zawodu.

Problemy i zadania

Wybrany na Zjeździe samorząd zadanie ma niełatwe. Został zobligowany do realizacji przyjętego przez delegatów ambitnego programu.
W sprawach dotyczących organizacji opieki zdrowotnej ma dążyć do budowy systemu ubezpieczenia zdrowotnego w oparciu o otwarty rynek ubezpieczeniowy, zabiegać o wprowadzenie społecznego ubezpieczenia pielęgnacyjnego, zapewnić udział przedstawicieli samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych w pracach administracji rządowej i samorządowej, domagać się wdrożenia koszyka świadczeń gwarantowanych i zapewnić udział przedstawicieli samorządu zawodowego w pracach organów założycielskich ZOZ-ów.
Ponadto samorząd pielęgniarski ma walczyć o wzmacnianie autonomii zawodowej środowiska, domagać się poprawy jego sytuacji ekonomicznej, czynić starania o stworzenie korzystnych regulacji podatkowych, a w szczególności możliwości odliczania od podatku kosztów ponoszonych na kształcenie podyplomowe.

Ważna edukacja

Sprawy kształcenia pielęgniarek i położnych oraz podnoszenia ich kwalifikacji były jednym z ważniejszych tematów obrad. W programie, który realizować ma samorząd tej grupy zawodowej, znalazło się m.in. wsparcie merytoryczne i finansowe kształcenia podyplomowego oraz dążenie do stworzenia jednolitych, szczegółowych programów tego etapu edukacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH