Firmy ubezpieczeniowe oferujące pakiety medyczne cieszą się, że odsetek ubezpieczonych rośnie, głównie dzięki polisom wykupywanym przez pracodawców. Coraz więcej osób korzysta z komercyjnych usług w formie doraźnych płatnych wizyt lub wykupionego ubezpieczenia. Marszałkowie województw domagają się, by także szpitale publiczne partycypowały w tym rynku. Poniżej dwie opinie w tej sprawie.

Marek Hok, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Równe prawa dla wszystkich podmiotów

Obecnie obowiązujące prawo zabrania publicznym placówkom pobierania środków finansowych od pacjentów. Co prawda część szpitali je pobiera - pacjenci nie wpłacają pieniędzy bezpośrednio do kasy szpitala, ale poprzez fundacje i stowarzyszenia. Rzecz jednak nie w tym, aby obchodzić przepisy, ale by ich zmiana otworzyła wolny rynek dla wszystkich działających na nim podmiotów. Placówki mogłyby pobierać opłaty od pacjentów, kiedy skończy się kontrakt z płatnikiem. W ten sposób funkcjonują obecnie nieliczne prywatne szpitale i wiele niepublicznych ZOZ-ów.
Tym bardziej że zawierane z płatnikiem kontrakty są dla szpitali publicznych niewystarczające. Sprzęt stoi niewykorzystany, szpitale mają większą moc przerobową, ale ogranicza je wysokość kontraktu. Możliwość przyjmowania opłat od pacjentów za niektóre świadczenia byłaby formą dofinansowania placówki. Również sam pacjent miałby możliwość wyboru miejsca leczenia. Obecnie, nie mogąc doczekać się na zabieg w publicznej placówce, decyduje się na płatną usługę w prywatnej, bo nie ma innej alternatywy.
A przecież w publicznych szpitalach jakość usług jest równie wysoka. Stanowiłyby one konkurencję dla prywatnych, często tylko jednoprofilowych placówek, które funkcjonują tylko dzięki temu, że mogą brać pieniądze od pacjentów.
W momencie wejścia dobrowolnych dodatkowych ubez-pieczeń medycznych, pacjenci z wykupioną polisą mogliby otrzymać dofinansowanie zabiegu w tej placówce, którą sami wybiorą. Jeśli jednak szpitale publiczne nie będą mogły świadczyć także komercyjnych usług, pacjent zostanie bez wyboru i będzie musiał skorzystać z usług placówki prywatnej.
Zanim więc wprowadzone zostaną dodatkowe ubezpieczenia, wpierw trzeba przygotować rynek usług medycznych, by mogli w nim na równych prawach uczestniczyć różni świadczeniodawcy, niezależnie od formy właścicielskiej. Do tego potrzebne są też inne zmiany, m.in. demonopolizacja płatnika, by również w tym zakresie zaistniała konkurencja.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH