Spór o głośny preparat Prof. Ewa Helwich

NFZ wystąpi do konsultanta krajowego w dziedzinie neonatologii o prezentację analizy wyników skuteczności palivizumabu w profilaktyce zakażeń RSV

Zakażenie wirusem RS (RSV) jest uznawane za jedną z najczęstszych przyczyn zgonów dzieci poniżej 5. roku życia. Jest także przyczyną prawie połowy hospitalizacji z powodu zapalenia oskrzelików oraz 25% hospitalizacji wynikających z zapalenia płuc. Zdecydowana większość dzieci z RSV wymagających leczenia szpitalnego w pierwszych 6 miesiącach życia to wcześniaki.

Co roku wirus RSV atakuje ok. 70% z 24 tys. rodzących się w Polsce wcześniaków. 1-3% z nich umiera. Na infekcję i jej powikłania narażone są szczególnie dzieci urodzone bardzo wcześnie z dysplazją oskrzelowo-płucną.

Groźny patogen

- Drogi oddechowe noworodków, szczególnie tych o małej masie urodzeniowej pomiędzy 1000-1500 gramów, są bardzo wąskie - mówi prof. Ewa Helwich, krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. - W związku z tym każdy czynnik, który dodatkowo zwęża światło oskrzeli, jest szkodliwy.

Najgroźniejszym patogenem dla noworodka jest wirus syncytium nabłonka oddechowego RS (RSV), który u dorosłych i u starszych dzieci zwykle powoduje tylko katar. W bardzo wąskich drogach oddechowych noworodka może wywołać dodatkowo skurcz oskrzeli. - Dojrzewanie płuc u dziecka, które urodziło się za wcześnie i oddychało w sposób sztuczny, jest zwykle opóźnione. Jeśli na to nałożą się zniszczenia wywołane wirusem RS, to dodatkowo utrudnią dojrzewanie układu oddechowego - tłumaczy profesor.

Specjaliści twierdzą, że jedynym ratunkiem dla dzieci z grup wysokiego ryzyka (wcześniaków, dzieci chorych na mukowiscydozę oraz dzieci po operacjach sercowo-płucnych) jest profilaktyka, a jedyną skuteczną - jak dotychczas - profilaktykę stanowi immunizacja bierna, czyli podanie preparatów zawierających przeciwciała RSV, neutralizujące tego wirusa.

Do immunizacji biernej stosuje się hiperimmunizowane globuliny przeciw RSV oraz humanizowane przeciwciało monoklonalne anty-RSV. W większości krajów europejskich po analizie badań farmakoekonomicznych uznano, że podawanie przeciwciała przeciwko ludzkiemu RSV daje efekty, a preparat, traktowany jako standard, wpisano na listę leków refundowanych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH