Geriatria nie zastępuje interny jako całości, ale wzbogaca ją i uzupełnia o szereg elementów, które są potrzebne w leczeniu chorego, starszego człowieka.

Wśród wielu dyskusji eksperckich często słychać opinie, że geriatria i interna mogą i powinny ze sobą współpracować. Z drugiej pojawiają się głosy o tlącym się konflikcie między tymi specjalizacjami. Podkreślam, nie ma zderzeń między tymi specjalizacjami. Skala polskiej geriatrii jest relatywnie niewielka, ale jest ona potrzebna. Dlaczego nie umożliwić bardziej profesjonalnego podchodzenia do diagnostyki i leczenia ludzi w podeszłym wieku? To przecież wzbogaca internę.

Przypomnę, że geriatrzy muszą wcześniej zrobić specjalizację z interny, więc geriatria jest jej rozwinięciem. Trzeba ponadto zauważyć, że każda z tych specjalności ma swoje miejsce. Patrząc na całość opieki zdrowotnej w Polsce, nie widzę, by geriatria chciała zastępować internę.

We współistnieniu tych specjalności trzeba zachować odpowiednią skalę każdej z nich. Czasem zauważam jednak pewną niekorzystną tendencję. Otóż każdy chce, by jego dziedzina miała się w systemie jak najlepiej, żeby przetrwała. Mimo tych dążeń nie uważam, aby istnienie jednej musiało się odbywać kosztem drugiej.

Rzekomy konf likt pomiędzy internistami a geriatrami został wywołany medialnie pod hasłem, że geriatra leczy ludzi starszych najlepiej na świecie. My nie chcemy walczyć z geriatrami, a współpracować, zwłaszcza że wyrośli oni na gruncie interny.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH