Proboszczowie diecezji pelplińskiej mają odczytać z ambon dramatyczny apel o pomoc dla miejscowego ZOZ-u

Rolnicy z powiatu starogardzkiego za darmo oddają żywność dla Szpitala Specjalistycznego. Dyrektor placówki Tadeusz Rocławski, żeby ratować pogrążony w długach szpital zaapelował o społeczną ofiarność. - Otyle więcej pieniędzy będę miał na zakup leków - cieszy się. Izaraz dodaje: - Tak naprawdę, to się płakać chce.
W grudniu ub.r., na tydzień przed świętami w spiżarniach Szpitala Specjalistycznego w Starogardzie Gdańskim przybyło półtorej tony podarowanych ziemniaków.
Okoliczni rolnicy przywozili ile mogli - po worku, po dwa. Pobliska masarnia dała 30 kilogramów kości na zupę. Miejscowa mleczarnia też obiecała pomóc.

Wsparcie organizuje starostwo. - Po Nowym Roku proboszczowie diecezji pelplińskiej mają odczytać z ambon specjalną odezwę samorządu - mówił nam w grudniu ub.r., odpowiedzialny za nadzór nad szpitalem Krzysztof Trawicki z zarządu powiatu.
Cierpliwość wierzycieli szpitala wyczerpała się już dawno. Wszystkie konta są zajęte przez komornika. Żaden z dostawców nie zamierza nic sprzedawać, jeśli nie zobaczy wcześniej żywej gotówki. Pojawiły się kłopoty z zaopatrzeniem.
- Nie chciałbym stanąć przed wyborem: Czy mam kupić zwykłe leki, czy antybiotyki? - mówi zasępiony dyrektor Rocławski.
Żeby uzyskać pomoc dla szpitala przemawiał na spotkaniach do wójtów, sołtysów, pisał apele do różnych organizacji.
- Sytuacja jest bardzo trudna, a żyć trzeba - przekonywał prosząc o społeczne wsparcie. Wie doskonale, jak biedna jest okolica.

Niektórzy się śmiali

- Ci mieszkańcy, którzy nie mają pieniędzy, a chcieliby pomóc, niech wesprą nas dostawami żywności - proponował dyrektor. Przyznaje, że nie wszyscy dobrze przyjęli ten pomysł. Niektórzy się śmiali.
- Słyszałem opinie, że próbuję coś robić jak za czasów "późnego Gierka". Nie zrażony tym, dalej apelowałem - opowiada Rocławski. - Nawet ci biedni ludzie się podzielą i oni się nie śmieją. Wiedzą, że prędzej czy później każdy może do szpitala trafić.
Krzysztof Trawicki, z zarządu powiatu w Starogardzie Gdańskim, i pełnomocnik zarządu ds. nadzoru nad szpitalem zapowiada: - W organizację pomocy dla szpitala wprowadzimy stowarzyszenia producentów rolnych, izby rolnicze. Przedstawialiśmy problem na spotkaniach z właścicielami gospodarstw agroturystycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH