Spółka na plusie

Liczący ponad 600 łóżek Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie Sp. z o.o. rozpoczął działalność w nowej formule 1 lipca 2010 r. Sprawdziliśmy, jak spółka marszałkowska dała sobie radę w 2011 r. - pierwszym pełnym roku działania na nowych zasadach.

To na razie jedyna duża, wielospecjalistyczna lecznica marszałkowska w Małopolsce, na przekształcenie której zdecydował się samorząd województwa, korzystając z możliwości pozyskania 27 mln zł z rządowej dotacji na oddłużenie komercjalizowanych placówek.

Koszty i zmiany

- Zależy nam na tym, aby przychody były większe od kosztów i udało nam się to w ubiegłym roku osiągnąć, co jest efektem dużego wysiłku całego zespołu. Przekształcenie w spółkę spowodowało uaktywnienie pracowników, którzy bardziej niż kiedykolwiek starają się szukać efektywnych, a jednocześnie mniej kosztochłonnych rozwiązań. I to jest wielki plus - mówi Bożena Kozanecka, dyrektor ds. lecznictwa i rzecznik Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie.

Jednocześnie zwraca uwagę na koszty, na które spółka nie ma wpływu, np. amortyzację (lecznica ma nowoczesny SOR) lub podatek od nieruchomości - ten zakres zamknął się w 2011 r. w kwocie około 1,2 mln zł. - W niektórych obszarach konieczne były jednak zmiany, obejmujące również restrukturyzację zatrudnienia.

Łącznie zredukowane zostały 72 etaty, w tym około 10 lekarskich i około 18 pielęgniarskich.

Zwolnienia dotyczyły także rejestratorek, personelu administracyjnego i technicznego. Efekty tych działań nie są jeszcze widoczne. Musimy na nie zaczekać do następnego roku.

Obecnie mamy blisko 200 lekarzy (nie licząc rezydentów i stażystów) oraz blisko 500 pielęgniarek, położnych i ratowników. Pozostała grupa już dawno przeszła do firm zewnętrznych: na outsourcing kuchni, pralni i transportu szpital zdecydował jeszcze przed przekształceniem - wyjaśnia dyrektor Kozanecka.

- Normą stało się także łączenie stanowisk w ramach jednego etatu, czego ja sama jestem najlepszym przykładem: dyrektor ds. lecznictwa i rzecznik prasowy szpitala. Prowadzę również konsultacje diabetologiczne - dodaje.

W 2009 r., ostatnim pełnym roku działalności lecznicy w formule SPZOZ-u, umowa z Funduszem na pełny zakres świadczeń opiewała na kwotę 134,9 mln zł. W roku 2010 (w jego II półroczu placówka była już spółką) Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ podpisywał kontrakty na okres trzech lat (z corocznym aneksowaniem). Szpital Rydygiera otrzymał wówczas 132,4 mln zł. Rok 2011 okazał się najgorszy - kontrakt zmniejszył się do 128,1 mln zł. - Znaleźliśmy się w trudnej sytuacji.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH