Grójec: PiS przeciwko przekształceniu szpitala

Zadłużenie placówki prowadzonej obecnie w formule Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Grójcu wynosi około 15 mln zł. Radni powiatu na ostatniej sesji podjęli uchwałę intencyjną o próbie znalezienia operatora zewnętrznego, który ma poprowadzić szpital.
Zgodnie z uchwałą, budynki i sprzęt miałyby pozostać własnością powiatu. Operator szpitala zaś ma być wyłoniony w drodze przetargu.
- Postawimy dość wygórowane warunki i jeżeli procedura zakończy się powodzeniem, wówczas rada powiatu zdecyduje, czy likwidujemy SPZOZ i przekażemy świadczenia
zdrowotne wybranemu podmiotowi, czy poszukamy jeszcze innego rozwiązania - poinformował Gazetą Wyborczą starosta grójecki Janusz Różycki.
Potencjalny operator musiałby zainwestować w placówkę poważne pieniądze, co najmniej 10 mln zł. Na tyle szacowane jest minimum, aby szpital zyskał tzw. standardy, czyli spełnił odpowiednie warunki sanitarne i techniczne. Powiat nie ma na to środków, stąd pomysł na przyciągnięcie inwestora zewnętrznego. Drugi plus operacji jest taki, że przy przekształceniu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej będzie można skorzystać z planu B, czyli pokrycia zobowiązań publicznoprawnych z dotacji budżetu państwa.
Pomysł nie podoba się jednak parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości. Na konferencji prasowej pochodzący z Grójca poseł Marek Suski ogłosił, że zawiązał się Społeczny Komitet Obrony Powiatowego Szpitala w Grójcu, który zamierza zbierać podpisy pod petycją o zaniechanie prywatyzacji placówki w formie dzierżawy zewnętrznemu, niepublicznemu operatorowi.
Według nieoficjalnych informacji, już zgłosili się pierwsi zainteresowani poprowadzeniem grójeckiej lecznicy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH