Ratownicy medyczni oczekują na zmiany - nie tylko systemu emerytalnego

Trwa dyskusja w środowisku ratowników medycznych na temat statusu prawnego placówek ratownictwa medycznego oraz przywilejów, jakie powinno mieć to środowisko w związku z wykonywanym zawodem.

- Praca ratownika medycznego jest bardzo ciężka i powinna być odpowiednio doceniona i wyróżniona - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl prof. Juliusz Jakubaszko, krajowy konsultant w dziedzinie ratownictwa medycznego.

- Wiadomo, że ratownicy narażeni są na co dzień na duży stres i szybciej niż osoby z innych specjalności medycznych wypalają się zawodowo - przyznaje prof. Jakubaszko. - Konieczne jest więc przyjęcie rozwiązań, które dawałyby pewne przywileje ratownikom.

Pomysłów na zmiany jest kilka. Jacek Szarek, przewodniczący Krajowej Sekcji Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ Solidarność, mówi, że włączenie ratownictwa medycznego, np. do służb mundurowych, dałoby co prawda ratownictwu status służb i przywileje emerytalne, a więc możliwość przejścia na emeryturę według reguł obowiązujących w policji czy straży pożarnej, ale... oznaczałoby utratę przywilejów wynikających z Kodeksu pracy. Prof. Juliusz Jakubaszko również ma wątpliwości dotyczące włączenia ratowników do służb mundurowych.

- Nie wiem, czy akurat poddanie środowiska zasadom takim, jak panujące w służbach mundurowych, jest dobrym rozwiązaniem - zastanawia się krajowy konsultant. - Sprawa wymaga zastanowienia i analizy wszystkich za i przeciw.

- Najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby utworzenie jednostki budżetowej, finansowanej ze środków Ministerstwa Zdrowia - dodaje Jacek Szarek.

Oznaczałoby to jednak przejęcie majątku od samorządów. Ten scenariusz - jak przyznaje sam Szarek - jest więc mało prawdopodobny. Dyskusja nad przyszłością ratownictwa medycznego trwa. Być może zaplanowane na maj spotkanie związkowców z minister Ewą Kopacz przyniesie jakieś konkretne rozwiązania.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH