Jedynie 20% naszych studentów medycyny wiąże swoją przyszłość zawodową z Polską. Pozostałe 80% skłania się mniej lub bardziej do wyjazdu za granicę - wynika z badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Hipokrates, skupiające polskich studentów uczelni medycznych.

Ankietę przeprowadzono w marcu br., wśród 264 studentów V i VI roku Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zdecydowana większość (65%) ankietowanych opowiedziała się za emigracją, a 15% rozważa taką możliwość, choć nie jest jeszcze pewna swojej decyzji. Tylko co piąty uczestnik badania nie myśli o emigracji.
Głównym czynnikiem skłaniającym studentów do opuszczenia kraju są niskie zarobki w krajowej służbie zdrowia.
- Aż 44%, zdecydowanych na wyjazd osób, podaje je jako główną przyczynę swojej decyzji. Kolejne 29% zniechęcają trudności w otwarciu specjalizacji w Polsce. Inne powody to brak możliwości rozwoju w Polsce (18%), względy rodzinne (5%), dyskryminacja kobiet (4%) - informuje PAP o wynikach sondażu.
"Nasuwa się wniosek, iż większość osób traktuje wyjazd jako tzw. zło konieczne" - czytamy w raporcie. Natomiast osoby chcące pozostać w Polsce, kierują się przede wszystkim względami rodzinnymi (51%), patriotycznymi (25%) lub zamiarem podjęcia studiów doktoranckich na macierzystej uczelni (19%).
Dla pokolenia aktualnie kończącego studia nie istnieje właściwie bariera językowa; przyszli lekarze znają angielski, a także szwedzki, norweski, niemiecki i francuski.
Przedstawiciele "Hipokratesa" zapytali też studentów co myślą o kierunku zmian w polskiej służbie zdrowia. Zdecydowana większość prognozuje pogorszenie kondycji naszej opieki zdrowotnej.
Jedynie co piąty ankietowany ma nadzieję na poprawę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH