Jedynie 20% naszych studentów medycyny wiąże swoją przyszłość zawodową z Polską. Pozostałe 80% skłania się mniej lub bardziej do wyjazdu za granicę - wynika z badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Hipokrates, skupiające polskich studentów uczelni medycznych.

Ankietę przeprowadzono w marcu br., wśród 264 studentów V i VI roku Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zdecydowana większość (65%) ankietowanych opowiedziała się za emigracją, a 15% rozważa taką możliwość, choć nie jest jeszcze pewna swojej decyzji. Tylko co piąty uczestnik badania nie myśli o emigracji.
Głównym czynnikiem skłaniającym studentów do opuszczenia kraju są niskie zarobki w krajowej służbie zdrowia.
- Aż 44%, zdecydowanych na wyjazd osób, podaje je jako główną przyczynę swojej decyzji. Kolejne 29% zniechęcają trudności w otwarciu specjalizacji w Polsce. Inne powody to brak możliwości rozwoju w Polsce (18%), względy rodzinne (5%), dyskryminacja kobiet (4%) - informuje PAP o wynikach sondażu.
"Nasuwa się wniosek, iż większość osób traktuje wyjazd jako tzw. zło konieczne" - czytamy w raporcie. Natomiast osoby chcące pozostać w Polsce, kierują się przede wszystkim względami rodzinnymi (51%), patriotycznymi (25%) lub zamiarem podjęcia studiów doktoranckich na macierzystej uczelni (19%).
Dla pokolenia aktualnie kończącego studia nie istnieje właściwie bariera językowa; przyszli lekarze znają angielski, a także szwedzki, norweski, niemiecki i francuski.
Przedstawiciele "Hipokratesa" zapytali też studentów co myślą o kierunku zmian w polskiej służbie zdrowia. Zdecydowana większość prognozuje pogorszenie kondycji naszej opieki zdrowotnej.
Jedynie co piąty ankietowany ma nadzieję na poprawę.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH