Koalicja rządowa nie zdołała zebrać 3/5 głosów do odrzucenia prezydenckiego weta wobec trzech ustaw zdrowotnych

19 grudnia ub.r. już przed godziną 10.00 skończyło się w Sejmie głosowanie nad wetem prezydenta wobec trzech ustaw: o zakładach opieki zdrowotnej, o szczególnych uprawnieniach niektórych pracowników ZOZ-ów oraz ustawy "Przepisy wprowadzające ustawy z zakresu ustaw zdrowotnych".
Weta nie zostały odrzucone.
W głosowaniu uczestniczyło 449 posłów. Za przyjęciem weta prezydenta wobec Ustawy o ZOZ-ach było 243 posłów, a przeciw - 206. W przypadku dwóch pozostałych ustaw - o pracownikach ZOZów i ustawy "Przepisy wprowadzające..." przeciw przyjęciu weta prezydenta było 207 posłów, a za - 242.
W zaistniałej sytuacji Platforma Obywatelska musi szukać innych rozwiązań, by móc zreformować system ochrony zdrowia według własnej koncepcji.
- Poradzimy sobie - powiedziała dziennikowi "Polska" posłanka PO Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia. - Mamy plan B.
Zwycięstwo prezydenta lub - jak kto woli - przegrana koalicji rządowej implikować może w 2009 roku bałaganem prawnym. Dziennik "Polska" w dniu głosowania nad prezydenckim wetem przestrzegał: "Szpitale będą się np. musiały przekształcić w spółki, ale nie będą miały podstawy prawnej do funkcjonowania w nowej formie własności. Każda placówka, która nie zdecyduje się na przekształcenie w spółki, zostanie zlikwidowana w ciągu dwóch lat. Szpitale nie będą też w stanie uzyskać akredytacji, czyli ustalić zakresu świadczonych usług.
Nie będzie także można powołać Rady Akredytacyjnej, która - według zawetowanej ustawy - takie akredytacje ma przyznawać".
Przypomnijmy, że w czasie zdrowotnej debaty minister zdrowia Ewa Kopacz mówiła, iż odpowiedzialność za złą sytuację służby zdrowia biorą wszyscy, którzy popierają weto prezydenta do ustaw zdrowotnych .

Zdaniem polityków

Minister zapowiedziała, że co miesiąc będzie sprawozdawać o liczbie upadających szpitali i kolejkach do lekarzy, które będą efektem weta wobec ustaw.
- Pan prezydent dokonał wyczynu godnego św. Jerzego. Najpierw we własnej wyobraźni stworzył smoka rzekomej prywatyzacji szpitali, takiego co to zieje ogniem i pożera pacjentów, a następnie bohatersko go pokonał. To jest właśnie wyczyn, to jest efekt tego, co zrobił: zawetował te ustawy - grzmiała wczoraj minister zdrowia z sejmowej mównicy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH