Służba czy ochrona zdrowia?

Dwa dni obrad, ponad 1,2 tys. uczestników, 100 prelegentów, 19 sesji tematycznych. XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 26-27 października 2016 r.) już za nami. Spotkaliśmy się w stolicy w szczególnym momencie. Trwa bowiem coraz bardziej ożywiona debata nad planowanymi, wręcz fundamentalnymi zmianami w systemie ochrony zdrowia.

Tegoroczną edycję Forum zainaugurowała sesja plenarna pt. "Służba zdrowia czy ochrona zdrowia - znacznie więcej niż spór o słowa", z udziałem ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

Ważne pytanie

W trwającej od wielu lat dyskusji w środowisku medycznym o tym, czy powinniśmy mówić o służbie zdrowia, czy o ochronie zdrowia, mieści się wiele zagadnień o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce i w innych krajach. Uczestnicy sesji plenarnej starali się odpowiedzieć m.in. na pytanie, o czym, w kontekście tego sporu, powinni pamiętać decydenci po raz kolejny starający się reformować system opieki zdrowotnej?

Kolejne sesje panelowe poświęcone były m. in. różnym aspektom organizacj i, zarządzania i f inansowania opieki zdrowotnej, a także wybranym zagadnieniom terapeutycznym.

W XII Forum Rynku Zdrowia, rekordowym pod względem frekwencji, liczby sesji oraz prelegentów, wzięli udział między innymi: parlamentarzyści, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rozwoju, Narodowego Funduszu Zdrowia, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryf ikacji, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, samorządów - lekarskiego, pielęgniarskiego i aptekarskiego - organizacji pacjentów i przemysłu farmaceutycznego, wybitni klinicyści, dyrektorzy szpitali, eksperci rynku medycznego.

- Większość pracowników medycznych, pomimo zbyt małych uposażeń w relacji do kompetencji i odpowiedzialności, ma poczucie misji, zatem służba zdrowia powinna stanowić połączenie owej misji z wysoką jakością leczenia - mówił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas sesji inaugurującej XII Forum Rynku Zdrowia.

- Aby ta jakość została zapewniona, niezbędna jest naturalnie rzetelna wycena świadczeń - stwierdził minister zdrowia. - Ustawa o jakości i bezpieczeństwie jest obecnie przygotowywana - dodał.

Spór o powrót do PRL-u

Minister odniósł się również do kwestii finansowania szpitali na zasadzie ryczałtu, podkreślając, że słyszy wiele opinii porównujących to rozwiązanie do powrotu do PRL-u.

- Moim zdaniem zdrowie nie jest jednak takim samym towarem jak każdy inny, podobnie jak rynek usług medycznych nie jest takim samym rynkiem jak inne. Przykłady wielu rozwiniętych krajów pokazują, że jest to tam doskonale rozumiane. Jeśli zyski pochodzące z działalności medycznej są wysoko opodatkowane, oznacza to, że zdrowie traktowane jest w sposób szczególny. Pamiętajmy również, że ponieważ ochrona zdrowia w Polsce finansowana jest ze składek na ubezpieczenie zdrowotne, to powinna być traktowana jako służba - ocenił.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH