Podstawa leczenia alkoholizmu to detoksykacja i zalecenie środków sprzyjających odtworzeniu normalnej homeostazy. Potem jest czas na psychoterapię.

Średnio co piąty nadużywający alkoholu popada w chorobę alkoholową. Każdy z nich ma w Polsce prawo do bezpłatnego leczenia. Jeśli pacjent jest ubezpieczony, to za leczenie odwykowe płaci NFZ, jeśli nie ma ubezpieczenia − rachunek uiszcza Ministerstwo Zdrowia.
- Lecznictwo odwykowe musi być bezpłatne. Wprowadzenie jakichś form współpłacenia spowodowałoby, że wielu pacjentów nie decydowałoby się na terapię z powodów ekonomicznych - uważa Stanisław Wolny, kierownik śląskiego Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia.
Takie ośrodki odwykowe istnieją w każdym województwie. Te jednostki koordynują proces leczenia. To w nich alkoholicy, którzy chcą być trzeźwiejącymi alkoholikami, rozpoczynają terapię.
Powstały w latach 80. ub. wieku, tj.
wtedy, gdy państwo przestało "walczyć z alkoholizmem" a postanowiło "pomagać alkoholikom w zerwaniu z uzależnieniem".

Istnieje system

Choroba alkoholowa, powtórzmy, jest nieuleczalna. Niełatwa terapia, dla wszystkich w nią zaangażowanych, ma sprawić, że przy świadomym udziale leczonego ten zostanie abstynentem.
− Alkoholizm to choroba nawrotów.
Niedawno widziałem trzeźwiejącego przez dwanaście lat alkoholika. Nie wytrzymał.
Napił się raz i wrócił do punktu wyjścia − mówi Stanisław Wolny.
Leczenie uzależnienia prowadzone jest zarówno w jednostkach publicznych, jak i niepublicznych. Refinansowanie procedur dotyczy tylko terapii stosowanej w jednostkach publicznej służby zdrowia; w prywatnych ośrodkach leczenie odbywa się na rachunek pacjentów. Bez względu na status własnościowy wszystkie jednostki, które chcą być uznane za liczące się, muszą spełniać precyzyjnie określone normy Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA).
Instytut Psychologii Zdrowia w Warszawie na swojej stronie internetowej (www.ipz.edu.pl) zamieszcza bazę placówek, w których pomoc mogą uzyskać osoby uzależnione od alkoholu oraz członkowie ich rodzin. Większość z nich rekomenduje także PARPA. Policzyliśmy.
W bazie znajdują się 473 jednostki; od niepublicznych przychodni (kontraktowanych przez NFZ), przez poradnie leczenia uzależnień, po całodobowe oddziały terapii. Najwięcej jest ich w woj. mazowieckim (74), śląskim (53) i małopolskim (41).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH