Słowa decydują o leczeniu

W jakich sytuacjach lek spoza listy refundacyjnej może być wydany pacjentowi i jednak objęty refundacją?

Jeżeli w obrocie znajduje się tańszy nierefundowany odpowiednik drogiego oryginalnego leku refundowanego, a lekarz nie napisze na recepcie "nie zamieniać", to farmaceuta może zaproponować pacjentowi ów tańszy zamiennik - na zasadzie refundacji - po spełnieniu warunków określonych w ustawie o świadczeniach.
Odmienną interpretację tego przepisu stosuje Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ. Trwa już jedno postępowanie sądowe z powództwa Funduszu przeciwko aptece z tego województwa.
Zgodnie z art. 38 ust. 5 Ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, jeżeli w wykazach refundacyjnych zamieszczono lek o nazwie międzynarodowej lub własnej, apteka może wydać również inny lek dopuszczony do obrotu, niezamieszczony w tych wykazach, ale o tej samej nazwie międzynarodowej lub własnej, tej samej dawce, wielkości opakowania i drodze podania, pod warunkiem, że jego cena nie jest wyższa od limitu ceny, a jeżeli limit nie został ustalony - od ceny leku zamieszczonego w wykazach.

Zakwestionowane recepty

- Rozwiązanie jest korzystne dla wszystkich.
Zyskuje przede wszystkim pacjent, który nie wychodzi z apteki bez leku, jeżeli nie stać go na wykupienie drogiego leku oryginalnego - przekonuje Michał Pietrzykowski, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Gdańsku.
Jego zdaniem, lekarz ma większą pewność, że pacjent wykupi leki i nie wróci z powodu braku compliance do systemu opieki zdrowotnej. Prezes Pietrzykowski przypomina także, iż farmaceuta ma obowiązek informować pacjentów o dostępności tańszego odpowiednika: - Jest to również forma presji na innych producentów na obniżenie ceny - argumentuje nasz rozmówca.
Problemy w województwie pomorskim zaczęły się w 2007 roku, kiedy Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ pierwszy raz zakwestionował recepty, na podstawie których farmaceuta dokonał zamiany leku droższego na tańszy i wydał je pacjentowi.
"W interpretacji Wydziału Gospodarki Lekami pomorskiego NFZ, popartej zarówno stanowiskiem Centrali NFZ, jak i resortu zdrowia, taki zapis umożliwia wydanie leku spoza wykazów leków refundowanych jako refundowanego po spełnieniu ww. warunków, jeżeli taki lek został na recepcie wypisany" - czytamy w przysłanym do nas wyjaśnieniu POW NFZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH