W sześciu regionalnych konferencjach RZ uczestniczyło ponad 2 tys. osób mających mniejszy lub większy wpływ na funkcjonowanie naszej opieki zdrowotnej

16 kwietnia br. w Katowicach podsumowaliśmy drugą już edycję cyklu konferencji Rynku Zdrowia pt. "System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy - regionalna perspektywa". Wcześniej przedstawiciele świata medycyny, parlamentu, władz samorządowych, NFZ oraz firm branży medycznej dyskutowali w Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, Lublinie i w Warszawie.

Katowicka, finałowa konferencja cyklu, była zarazem imprezą towarzyszącą podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, którego głównym organizatorem było PTWP SA - wydawca m.in. miesięczników Rynek Zdrowia oraz Nowy Przemysł.

W sumie w tych sześciu konferencjach uczestniczyło ponad 2 tys. osób, mających mniejszy lub większy wpływ na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce. Otwierająca katowicką konferencję wicemarszałek senatu Krystyna Bochenek podkreśliła, że spotkania organizowane przez redakcję i wydawcę Rynku Zdrowia wpisują się m.in. w propagowanie tezy o tym, że "zdrowie jest wartością dla jednostki i bogactwem dla społeczeństwa".

Senator Bochenek przyznała, że ma nadzieję, iż w kolejnej edycji cyklu konferencji RZ do jego programu wejdzie punkt pod tytułem "Jak kształtować świadomość zdrowotną społeczeństwa": - Polacy mało robią dla swojego zdrowia - podkreślała senator.

To prawda. Jednak kondycja zdrowotna społeczeństwa w znacznym stopniu zależy również od sprawności systemu ochrony zdrowia. Jak się ów system ma w województwie śląskim?

Mniej się zadłużają

Pod nadzorem właścicielskim marszałka województwa śląskiego znajduje się obecnie 56 jednostek. Placówki wojewódzkie, tak jak i w innych regionach Polski, borykają się wieloma problemami, a najważniejszy z nich to zadłużenie. Członek Zarządu Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski podkreślił jednak podczas konferencji, że po raz pierwszy od kilku lat, w końcu ub. roku zobowiązania wymagalne "marszałkowskich" placówek nie przekroczyły 100 mln zł.

- Od początku roku zobowiązania wymagalne przeterminowane spadają średnio o 10%. Nasza strategia zmierza do zmniejszenia liczby jednostek pod nadzorem marszałkowskim - stwierdził Mariusz Kleszczewski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH