17 lutego rząd ogłosił tzw. plan B, czyli program "Ratujemy polskie szpitale". Zdaniem wielu ekspertów, zabrakło w nim szczegółów dotyczących konkretnych rozwiązań przewidzianych w programie, a wielu samorządowców nie chce jasno deklarować, czy skorzysta z planu.

Program realizowany będzie latach 2009-2011. Nim machina zostanie wprawiona w ruch, plan zostanie poddany społecznej konsultacji (potrwa do połowy kwietnia).
Co miał na myśli premier, mówiąc, że nie zabraknie pieniędzy na wdrażanie planu B? - W tym zakresie, w jakim umówimy się z samorządami, środków nie zabraknie, niezbędne środki dla wdrożenia tego projektu, dla uratowania polskich szpitali znajdą się niezależnie od tego, gdzie będzie trzeba te środki znaleźć - stwierdził Donald Tusk.

Adresat: samorząd

Minister zdrowia Ewa Kopacz przyznaje, że przekształcanie ZOZ-ów w podmioty prawa handlowego za pomocą planu B będzie znacznie trudniejsze od zmian, które dokonywałyby się, gdyby można je było przeprowadzać na mocy ustawy.
- Jeśli tylko plan obejmie 30% placówek, to zobowiązania, które w tej chwili rosną od nowa, lawinowo, zmniejszą się o około 3 mld zł we wszystkich placówkach ochrony zdrowia - zapewniała Ewa Kopacz.
Ministerstwo Zdrowia uzgodniło z Ministerstwem Finansów, że na wsparcie dla szpitali budżet przeznaczy 2,7 mld zł. Ewa Kopacz zaznaczyła, że pomoc nie jest adresowana bezpośrednio do szpitali, ale do samorządów będących ich organami założycielskimi.
Opozycja, tradycyjnie, nie zostawia na rządowym programie suchej nitki. Zdaniem byłego wiceministra zdrowia, posła PiS Bolesława Piechy, plan wprowadza niejasne procedury dotyczące przekształceń SPZOZ-ów.
PiS uważa ponadto, że rząd nie wyraził się jednoznacznie o kosztach realizacji planu B: - Jakie są skutki finansowe dla budżetu państwa podobno doskonałego planu? - pytał Bolesław Piecha.

Plan przewiduje, że:

  • Samorząd najpierw zlikwiduje zadłużony publiczny ZOZ, a następnie stworzy spółkę, która przejmie majątek szpitala i będzie jej 100-procentowym właścicielem. Nowo powołana spółka zacznie działać z czystym kontem, ponieważ wszystkie jej długi przejmie samorząd.
  • Program restrukturyzacji i biznesplan muszą zatwierdzić NFZ i Bank Gospodarstwa Krajowego. Ich opinie otrzyma wojewoda i przekaże Ministerstwu Rozwoju Regionalnego.
    Wówczas samorząd dostanie dotację na spłacenie długów likwidowanego szpitala.
  • Samorządy, które zdecydują się uczestniczyć w programie, będą przygotowywały plany naprawcze lecznic.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH