Deklaracja poznańska: konieczne jest porozumienie świadczeniodawców, ubezpieczycieli, przemysłu i polityków. Najpierw jednak...

Przyjęciem "Deklaracji poznańskiej" zakończyła się konferencja "Priorytety naprawy systemu ochrony zdrowia w Polsce (Poznań, 24 maja br.). Jej organizatorem był Wielkopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Sygnatariusze deklaracji wskazali, że droga do poprawy stanu naszego systemu ochrony zdrowia prowadzi m.in. "poprzez porozumienie i skuteczne współdziałanie poważnych świadczeniodawców, ubezpieczycieli i przemysłu, wspieranych przez wolę ponadpartyjnego porozumienia regulatorów".
Punktem wyjściowym debaty podczas konferencji był panel ekonomiczny prowadzony przez prof. Jacka Ruszkowskiego - dyrektora Centrum Zdrowia Publicznego przy Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego w Warszawie oraz dr. Wojciecha Misińskiego z Centrum im. Adama Smitha. Poniżej - główne tezy ich wystąpień.

JacekRuszkowski:

  • Trzeba zalegalizować to, co już i tak się dzieje, czyli współpłacenie. Stąd konieczność wprowadzenia niepublicznych ubezpieczeń zdrowotnych. Limitowane usługi medyczne są trudno dostępne, co skutkuje zawyżeniem cen.
  • Budujmy system, który pozwoliłby coś o ochronie zdrowia wiedzieć. Osoby mówiące o kolejnych pomysłach na reformę nie potrafią powiedzieć, co... naprawdę się stanie, ponieważ nie ma danych.
  • Prawo, które reguluje ochronę zdrowia, pojawia się w różnych ustawach, często dotyczących zupełnie nieoczekiwanych sektorów. Warto stworzyć coś w rodzaju kodeksu - zbioru prawa - regulującego ochronę zdrowia.
  • Mogę przekonać bardzo łatwo, że żadnych priorytetów po prostu nie ma. Trudnością jest, że wszystko musi być robione naraz. To jest skrajnie trudne. Do tego potrzeba pomysłu i woli.

Wojciech Misiński:

  • Bez względu na to, czy system ochrony zdrowia jest zaopatrzeniowy czy ubezpieczeniowy, to pierwszą kwestią podstawową jest system finansowania, drugą - kontrola systemu nie tylko ex post, ale i przed udzieleniem świadczenia. Płatnik sprawdza zasadność hospitalizacji, a także, gdzie i kiedy powinno być realizowane świadczenie.
  • Trzeba jak najszybciej opracować system standaryzacji medycznej i kosztowej świadczeń. Wtedy możliwe będzie zastąpienie obecnego konkursu ofert centralną płaszczyzną negocjacyjną, na której negocjuje się nie tylko ogólne, ale i szczegółowe warunki, które mają spełniać wszyscy świadczeniodawcy.
  • Wysokością limitów cen na leki powinni zająć się przedstawiciele ubezpieczycieli i podjąć negocjacje z producentami i importerami leków. Ubezpieczyciele będą dbali o swój interes, chcąc płacić mniej za leki.
  • Trzeba zlikwidować nadkonsumpcję świadczeń zbędnych medycznie, bo to ona powoduje powstawanie systemu limitów. Hipokryzją jest wypowiadanie opinii, że współpłacenie ograniczy dostęp do świadczeń zdrowotnych. Wydajemy masę pieniędzy na świadczenia zdrowotne niezasadne medycznie. W USA system kontroli zużywa 14 proc., w Polsce 1 proc. środków przeznaczonych na ochronę zdrowia.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH