Skończmy maskować kadrowe braki

Nowa organizacja - Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe - zorganizowała 4 grudnia akcję #jedenetat, wzywając pielęgniarki i położne do odstąpienia w tym dniu od dodatkowych dyżurów. Działanie miało obnażyć niedobory kadrowe w tych grupach zawodowych.

Inne organizacje pielęgniarek są sceptyczne. Zwracają uwagę, że dodatkowa praca jest podyktowana niskimi wynagrodzeniami i trudno namawiać kogoś do porzucenia dochodu, a jeden dzień akcji wydaje się zbyt krótkim okresem. Kiedy zamykaliśmy to wydanie magazynu, akcja nie była jeszcze podsumowana.

Jak wyjaśniał w połowie listopada Rynkowi Zdrowia Piotr Romanowski, sekretar z i członek zarządu Stowarzyszenia Pielęgniarki Cyfrowe, organizacja została zarejestrowana dwa miesiące temu, ale pomysł wyszedł dużo wcześniej od prezes SPC Katarzyny Kowalskiej. - Stowarzyszenie powstało w społeczności skupionej wokół portalu www.pielegniarki.info.pl na fali niezadowolenia z proponowanej ustawy o najniższych uposażeniach pracowników medycznych. Koleżanki i koledzy bardzo negatywnie ocenili współpracę pielęgniarskich organizacji ustawowych z zespołem rządowym. Uważali, że stworzono legislacyjny bubel, deprecjonujący nasze zawody, które wymagają wielu lat nauki, ukończenia licznych kursów, specjalizacji i praktyki zawodowej - wskazuje Piotr Romanowski.

Edukować społeczeństwo

Zauważa, że niedobory kadrowe wśród pielęgniarek od lat są ukrywane poprzez dodatkowe zatrudnianie tych samych pracowników na kontraktach. Problem z obsadą mają zarówno dyrektorzy placówek, jak i osoby odpowiedzialne za grafiki - oddziałowe, kierownicy niższego szczebla. To oni proszą pielęgniarki o dodatkowe dyżury. - Uznaliśmy, że dość narzekania po dyżurkach i że musimy zacząć mówić jednym głosem o naszych problemach. Musimy również zacząć edukować społeczeństwo, szerzyć ideę samoopieki, zacząć współpracować z organizacjami pacjenckimi, bo zasoby pielęgniarek gwałtownie się kurczą i Polacy zostaną bez naszej opieki - podkreśla sekretarz Stowarzyszenia.

Stąd akcja #jedenetat. Inicjatywa Stowarzyszenia Pielęgniarek Cyfrowych ma na celu zwrócenie uwagi na fakt, że system ochrony zdrowia w Polsce trzyma się dzięki ponadnormatywnej pracy nie tylko lekarzy, ale też innych pracowników medycznych. Ale - jak wyjaśnia Romanowski - akcja jest nie tylko okazją do pokazania niedoborów kadrowych. Jest również "próbą scalenia samego środowiska, nieufającego swoim organizacjom związkowym, nieangażującego się w życie samorządu pielęgniarek".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH