Debata Rynku Zdrowia: Transplantacje - czy w Polsce naprawdę brakuje dawców?

Zasadniczy temat debaty Rynku Zdrowia dotyczył procedur donacyjnych.
To, jak się wydaje, kluczowa kwestia dla rozwoju medycyny transplantacyjnej w kraju, w którym w minionym roku liczba przeszczepień narządów spadła o jedną czwartą. Do dyskusji zaprosiliśmy luminarzy polskiej medycyny transplantacyjnej, a zarazem i lekarzy, którzy na co dzień, wypełniając obowiązek ratowania życia chorym, identyfikują możliwość pobrania narządów i mają odwagę podejmowania niezmiernie trudnych rozmów z rodzinami potencjalnych dawców. Postawiliśmy tezę, że postęp programów transplantacyjnych zależy w takim samym stopniu od społecznej akceptacji dla przeszczepień, jak i od zaangażowania środowiska lekarskiego w proces donacji.

Życie po życiu

Rynek Zdrowia: - Nim padną zasadnicze pytania, prośba o ocenę potencjału polskich ośrodków transplantacyjnych.
Czy ich możliwości zabiegowe są adekwatne do potrzeb, jakie osiągają wyniki przeszczepień mierzone długoletnim przeżyciem pacjentów?

Prof. Dariusz Patrzałek, Regionalny Konsultant w Dziedzinie Transplantologii Klinicznej w woj. dolnośląskim i opolskim, Katedra i Klinika Chirurgii Naczyniowej, Ogólnej i Transplantacyjnej AM we Wrocławiu: - Sytuację w Polsce należy odnieść do warunków europejskich. W przypadku przeszczepiania nerek uważam, że liczba ośrodków transplantacyjnych jest wystarczająca, a ich poziom odpowiednio wysoki, ale dwa ośrodki przeszczepiania wątroby i dwa przeszczepiania serca powinny jeszcze powstać. To moje prywatne zdanie, z którym nie wszyscy się zgadzają.
Wspomnianych przeze mnie ośrodków nie ma z różnych powodów, w tym finansowych.
Ich w miarę równomierne rozmieszczenie jest istotne, bo czas transportu narządów, a więc i czas ich niedokrwienia, znacznie ogranicza możliwości przeszczepień.
Dr Dorota Lewandowska, Instytut Transplantologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Klinika Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii: - Średni czas, w którym żyje nerka, wynosi 7 lat, ale są osoby, które żyją z przeszczepioną nerką nawet ponad 20 lat. Trudno jednak mówić o średnich krajowych standardach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH