Historia leków stosowanych w psychiatrii sięga późnych lat 40. ubiegłego wieku, kiedy zsyntetyzowano pochodną fenotiazyny, czyli chlorpromazynę. Przełomem było zastosowanie produktu w leczeniu psychoz we Francji. W 1954 roku FDA zarejestrowało ten lek.

Pojawienie się na rynku chlorpromazyny stanowiło rewolucję w psychiatrii.

Ograniczyła stosowanie u chorych elektrowstrząsów lub wywoływanie wstrząsów hipoglikemicznych za pomocą insuliny.

Po kilku latach na rynku pojawiła się klozapina, będąca lekiem drugiej linii.

Druga rewolucja

nastąpiła w latach 90., kiedy weszły do użycia atypowe leki przeciwpsychotyczne i leki tzw. trzeciej generacji - mówi Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Od 2007 roku Agencja wydała blisko 300 rekomendacji, stanowisk i opinii dotyczących świadczeń medycznych, w tym leków oraz programów samorządowych.

Kilkanaście rekomendacji odnosiło się do leków stosowanych w psychiatrii. Nie wszystkie uzyskały pozytywną rekomendację. Niektóre leki zostały wprawdzie ocenione pozytywnie, jednak pod warunkiem włączenia ich do limitu cenowego dla innych istniejących w danej grupie leków.

Dla przykładu Agencja uznała, że arypiprazol ma udowodnione działanie stabilizujące nastrój i wpływa głównie na fazę maniakalną choroby afektywnej dwubiegunowej, jednak wysoki koszt terapii nie jest uzasadniony lepszą efektywnością kliniczną ani profilem bezpieczeństwa w stosunku do innych atypowych neuroleptyków.

Pomagają rzucić palenie

Efektywności kosztowej nie spełniał również paliperidon. Jego przewagą jest możliwość podawania raz na dobę, co może poprawić stosowanie się pacjentów do zaleceń lekarskich. Jednak paliperidon wykazuje efektywność kliniczną podobną do innych leków stosowanych w leczeniu schizofrenii.

Ponieważ jest afektywnym metabolitem risperidonu, można przypuszczać, że zastąpi w praktyce risperidon. Dlatego Agencja zaleciła finansowanie leku na takich samych zasadach jak risperidonu.

W grupie leków psychiatrycznych były też oceniane leki przeciwpadaczkowe.

Nie jest to liczna grupa leków, ale jeden z nich - lamotrydina - jest obecnie stosowana w zaburzeniach afektywno- dwubiegunowych, gdzie dostała rekomendację pozytywną.

Agencja oceniała też leki przeciwdepresyjne i ich wpływ na leczenie uzależnienia od palenia tytoniu. Nie uzyskały jednak pozytywnej rekomendacji.

W przypadku jednego z nich podmiot odpowiedzialny opiniował o wpisanie leku na listę refundacyjną.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH