
Wprowadzenie od 2015 r. skierowań do okulisty i dermatologa nadal wywołuje wiele kontrowersji. Przysporzyło też dodatkowej pracy podstawowej opiece zdrowotnej, ponieważ pacjenci już w grudniu 2014 r. zaczęli się zgłaszać po skierowania do tych specjalistów, mimo że taki wymóg obowiązuje od 2 stycznia 2015 r.
Sugestie co do wprowadzenia obowiązkowych skierowań do AOS, tam gdzie ich do tej pory nie było, pojawiły się jeszcze w sierpniu 2014 roku, po opublikowaniu przez NFZ analiz dotyczących częstotliwości korzystania przez pacjentów z poradni specjalistycznych w 2012 r. Wówczas pod lupę wzięto prawie 80 mln zdarzeń medycznych na terenie całego kraju.
Analizy wykazały, że w okulistyce 66,4% pacjentów, a w dermatologii 59,5% to osoby, którym specjaliści udzielili tylko jednej porady w roku. Zdaniem Krzysztofa Bąka, rzecznika resortu zdrowia, obecnie nawet 70% pacjentów trafiających do okulisty bez skierowania, mogłoby być leczonych przez lekarzy rodzinnych, podobnie jak 60% pacjentów lekarzy dermatologów.
I tak przychodzą
do rodzinnego
Według Ministerstwa Zdrowia wprowadzenie skierowań do okulisty i dermatologa odciąży specjalistów od wizyt pacjentów zgłaszających się do nich z drobnymi dolegliwościami, w przypadku których wystarczyłaby pomoc lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
- W pełni się zgadzam z takim stanowiskiem. Ale przecież teraz, kiedy jeszcze nie są potrzebne skierowania do specjalistów, bardzo wielu pacjentów z takimi dolegliwościami przyjmujemy w POZ - mówiła nam w grudniu 2014 r. Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Jak tłumaczy, pacjent, który ma wadę wzroku, może poczekać w kolejce do specjalisty. Jeśli jednak ma zapalenie ropne spojówki, uciążliwą wysypkę czy zapalenie skóry, to leczy go lekarz rodzinny, ponieważ do specjalisty trzeba czekać w długiej kolejce.
- Nie jest prawdą, że nie leczymy pacjentów z drobniejszymi dolegliwościami okulistycznymi i dermatologicznymi w tzw. ostrych stanach. Podobnie jest np. w przypadku astmy, bowiem pacjent z ostrym jej rzutem rzadko dostaje się do pulmonologa. Tam ma wyznaczony termin, a kiedy zaczyna się dusić, trafia do lekarza rodzinnego. Leczymy więc tych chorych, którzy tego wymagają systematycznie, i tu nic się nie zmieni - dodaje prezes PPOZ.
Wskazuje zarazem, że coś trzeba będzie w przyszłości zmienić w kwestii skierowań do okulisty, np. w zakresie optometrii. Lekarz rodzinny nie dobierze przecież pacjentowi szkieł, nie wykryje wad wzroku.
- Jest to jeden z punktów rozmów z ministrem zdrowia mających na celu rozważenie wykluczenia części świadczeń, w zakresie których pacjent mógłby udać się do specjalisty bez skierowania, zarówno w okulistyce, jak i dermatologii. Wymaga to jednak zmiany ustawowej, co tak szybko nie nastąpi - dodaje Bożena Janicka.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- 3
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 12:00 Szydło chce, żeby Polska pomogła rodzicom Alfiego Evansa
- 11:44 Dworczyk o postulatach niepełnosprawnych: nie możemy zapominać o możliwościach budżetowych
- 11:28 Białystok: już działa nowa stacja dializ w szpitalu klinicznym
- 11:12 Powiat radomski dofinansuje remont szpitala w Pionkach
- 10:56 Śląskie: dwa szpitale w pętli zadłużenia, ale i tak chcą inwestować
- 10:40 Szydło: rząd przyjmie projekt ustawy ws. osób niepełnosprawnych
- 10:24 Wrocław: Uniwersytet Medyczny sprzedaje kompleks dawnego szpitala
- 10:08 Szczecin: nowy SOR już z kontraktem; rusza 1 maja br.
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 5 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 6 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 7 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 8 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych