Skąd te przekroczenia

Czerwcowa batalia szpitali o rozliczenie przez NFZ nadwykonań

W pierwszych dniach czerwca Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. F. Skubiszewskiego w Radzyniu Podlaskim czasowo wstrzymał planowe przyjęcia na niektóre ze swoich oddziałów.

Kiedy zamykaliśmy to wydanie Rynku Zdrowia, nie można było wykluczyć, że do takiej sytuacji dojdzie także w innych szpitalach, nie tylko na Lubelszczyźnie.

Wszystko przez to, jak mówią dyrektorzy szpitali, że NFZ zapowiedział zmianę okresu rozliczeniowego lecznic.

Placówki nie dostały też pieniędzy za nadwykonania. - Kontrolujemy przyjęcia na danym oddziale, w danym miesiącu. Jeżeli wykonamy 100%, to wstrzymujemy planowe przyjęcia - tłumaczy portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor szpitala w Radzyniu Dariusz Hankiewicz.

W ten sposób dyrektor stara się zbilansować przyjęcia na oddziałach; niektóre z nich przyjmują ponad plan, inne mniej niż w 100%. Nie chce zadłużać placówki i uważa, że jest to jedyne wyjście z tej trudnej sytuacji. - Moje rozmowy z dostawcami towarów i usług mają jakieś granice - zaznacza Dariusz Hankiewicz.

Myślą o przekształceniu

Dyrektor przypomina, że nie dostał pieniędzy za nadwykonania za ubiegły rok, czyli 1,7 mln zł, dlatego poprzedni rok zakończył kwotą 1,5 mln zł na minusie.

- W wyniku interpelacji poselskiej dostaliśmy informację, że NFZ do końca czerwca przedstawi nam informację co do wypłaty nadwykonań.

Organem założycielskim szpitala w Radzyniu Podlaskim jest starostwo powiatowe. Starosta Jerzy Kułak również tłumaczy, że szpital ma wiele nadwykonań, a przecież samorząd powiatowy nie może kredytować leczenia. - Czekamy na jasne stanowisko NFZ w sprawie nadwykonań - mówił starosta Rynkowi Zdrowia.

Jeżeli radzyński szpital przestanie przyjmować pacjentów, to będą oni musieli szukać pomocy w szpitalach oddalonych od Radzynia w promieniu ok. 30 kilometrów, np. w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łukowie. Tam szpital jak na razie nie wstrzymuje przyjęć.

W Radzyniu trwają konsultacje i rozmowy co do przekształcenia szpitala w spółkę prawa handlowego oraz poszukiwania sposobu na zaradzenie trudnej sytuacji finansowej. - Być może będę musiał szukać dodatkowych inwestorów czy sposobów na przyciągnięcie kapitału. Myślimy o przekształceniu - tłumaczy dyrektor.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH