
Być może do POZ trafią jeszcze w tym roku niewielkie pieniądze. Nie jest natomiast jasne, skąd będą pochodziły środki na dodatkowe zadania w kolejnych miesiącach, bo plan NFZ na 2017 r. ich nie przewiduje - wynika z informacji uzyskanych przez Rynek Zdrowia po negocjacjach Porozumienia Zielonogórskiego w Centrali NFZ (29 listopada br.).
Rozmowy Federacji Porozumienie Zielonogórskie dotyczyły możliwych przesunięć środków w f inansowaniu POZ w końcu roku oraz finansowania zapisanego dla POZ w planie NFZ na 2017 rok. Jak powiedział nam prezes Federacji Jacek Krajewski, prezes NFZ Andrzej Jacyna "przedstawił wszystkie możliwości, jakie jeszcze daje dla POZ plan finansowy na koniec roku".
- Zdajemy sobie sprawę, że wszyscy teraz przychodzą do prezesa i proszą o pieniądze, my o nie pytamy również, ale nie jest tak, że chcemy je komuś zabrać. Rozmawialiśmy o puli niewykorzystanych środków przeznaczonych dla podstawowej opieki zdrowotnej, bo chcemy, by pozostały one w POZ, a nie zostały skierowane do innych działów - powiedział prezes PZ.
Dodał, że wszystkie dokumenty, o które prosiło Porozumienie, prezes NFZ przekazał "żebyśmy widzieli, jak to jest z finansami; niewiele się z tego da wycisnąć".
Z ustaleń PZ po rozmowach w Centrali NFZ wynika, że być może na 2016 rok znajdą się jeszcze środki dla NFZ, co zostałoby uwzględnione w zmienionym zarządzeniu prezesa NFZ dotyczącym tegorocznego finansowania świadczeń. Pieniądze miałyby pochodzić z tzw. niedowykonań w podstawowej opiece zdrowotnej.
- Te niedowykonania mogą np. dotyczyć chorób układu krążenia, czyli programów profilaktycznych. To jeszcze wymaga policzenia. Mówimy o resztkach pieniędzy z 2016 r. na POZ i nie będą one duże. Jeśli dojdzie do zmiany finansowania, to może ona dotyczyć któregoś ze wskaźników korygujących odnoszących się do grup wiekowych oraz DPS-ów, ich zwiększenia o 0,1-0,2 - mówił prezes Krajewski.
Jak podkreślił, w roku 2017 przed podstawową opieką zdrowotną staną nowe zadania, tymczasem plan NFZ na nadchodzący rok nie przewiduje zwiększenia finansowania POZ. - Jest kilka nowych wyzwań w nadchodzącym roku, ale nie ma jeszcze odpowiedzi na pytania, skąd będą pochodziły środki - mówił.
Finansowanie POZ na 2017 rok ma wynosić według planu NFZ 13,46% środków przeznaczonych ogólnie na świadczenia; dla porównania plan NFZ na 2016 rok zakładał finansowanie 13,53%. Jacek Krajewski przypomniał, że w 2017 w POZ mają być przyjmowani pacjenci nieuprawnieni do świadczeń. Ich liczba jest szacowana na ok. 1 mln. Do POZ, pod opiekę położnych i lekarzy trafią też dzieci ze skomplikowanych ciąż - w ramach programu "Za życiem".
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 13:39 Łódź: za 63 mln zł powstaną laboratoria biomedyczne
- 13:14 GUMed: przeszkolą kadrę dydaktyczną z angielskiego
- 12:23 Choroby odkleszczowe często objawiają się podobnie. Jak je odróżnić?
- 10:56 Poznań: Szpital Pluszowego Misia zaprasza
- 09:14 Japonia: zmarła 117-letnia Nabi Tajima uważana za najstarszą osobę na świecie
- SB21:46 MZ: projekt obwieszczenia do konsultacji
- SB21:28 Białystok: 10 tys. mieszkańców przejdzie kompleksowe badania
- SB20:30 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 1 Spór o szczepienia jest coraz gorętszy. Szykuje się zmiana prawa? Na razie będzie sprawa o hejt...
- 2 Sztokholm: królowa Sylwia nagrodziła studentki pielęgniarstwa, w tym Polkę
- 3 Prof. Chazan nowym konsultantem w dziedzinie ginekologii i położnictwa w województwie...
- 4 Prof. Gąsior: niewydolność serca to znacznie więcej niż problem medyczny
- 5 Terlecki: nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu ws. opiekunów osób niepełnosprawnych
- 6 Hartwich: to co zaproponował premier to nie są żadne propozycje
- 7 Diety bezglutenowej przestrzega więcej osób, niż choruje na celiakię. Ekspert: to moda, ale...
- 8 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych