Gabinety pielęgniarskie mają spełniać nowe standardy techniczne i sanitarne

Niecałe dwa lata mają pielęgniarki i położne udzielające świadczeń zdrowotnych w ramach praktyk indywidualnych lub grupowych na dostosowanie swoich pomieszczeń i sprzętu do nowych standardów. Takie obowiązki nakłada na nie rozporządzenie ministra zdrowia z 15 marca 2006 r. (obowiązuje od 20 kwietnia br.).
Pielęgniarki, które nie zastosują się do nowych przepisów, nie będą mogły udzielać świadczeń po 1 stycznia 2008 roku, a co za tym idzie, nie będą miały racji bytu na rynku usług medycznych. Okres dostosowawczy (termin - do 31 grudnia 2007 r.) dotyczy osób, które już udzielają świadczeń zdrowotnych w ramach indywidualnych lub grupowych praktyk. Nowo otwierane praktyki będą musiały już na starcie spełnić standardy techniczne i sanitarne przewidziane w rozporządzeniu.
Dostosowanie pomieszczeń do nowych standardów będzie się wiązało z poniesieniem określonych nakładów finansowych.
Czy takie obciążenie będą w stanie ponieść pielęgniarki i położne?

Takie są wymagania

Standard pomieszczeń - zarówno techniczny, jak i sanitarny, w którym będzie wykonywana praktyka pielęgniarek i położnych, ma zagwarantować poszanowanie intymności i godności pacjentów. Oto podstawowe wymagania dla pomieszczeń i sprzętu po 1 stycznia 2008 r.: minimalna powierzchnia 15 m2, przy gabinecie poczekalnia i pomieszczenie higieniczno-sanitarne, swobodny dostęp do pomieszczenia dla osób niepełnosprawnych, wyposażenie w bezpieczne instalacje, przystosowanie ścian i podłóg, zainstalowanie urządzeń zabezpieczających przed naświetleniem i przegrzewaniem, sprzęt medyczny jednorazowego użytku, obowiązkowa sterylizacja w przypadku sprzętu wielorazowego użytku, wyposażenie w autoklaw.

Lokalizacja

Gabinet powinien być usytuowany w odrębnym lokalu. Dopuszcza się możliwość usytuowania gabinetu w części budynku lub lokalu przeznaczonego na inne cele. W tym wypadku warunkiem jest oddzielenie tego pomieszczenia od innych użytkowników lokalu.
Pomieszczenie, w którym będzie prowadzona praktyka pielęgniarki lub położnej, nie może znajdować się poniżej parteru.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH