Sieci bardzo obrazowe

Teleinformatyka stosowana w medycynie staje się integralną częścią procesu leczenia

Teleradiologia: elektroniczna transmisja obrazów radiograficznych (TKS/CT, MRI, PET, DSA, CR) z jednej lokalizacji geograficznej do drugiej celem ich interpretacji i konsultacji. W Polsce uprawiana od lat kilkunastu. W kilku ostatnich ze szczególnym zainteresowaniem, czego dowodem są liczne sieci (centra) teleradiologiczne, jakie już powstały lub niebawem powstaną.

Skąd taki boom w teleradiologii? Po pierwsze szybka i trafna diagnostyka obrazowa jest we współczesnej medycynie podstawą optymalnego leczenia. Po drugie, bo brakuje diagnostów; np. w takim ludnym województwie śląskim jest zaledwie 176 radiologów. Zresztą - w bogatej Europie też jest to specjalizacja deficytowa. Po trzecie z Unii Europejskiej płynie do Polski wartki strumień pieniędzy na wsparcie takich projektów, jakimi są centra radiologiczne.

Dolny Śląsk

Dziesięć jednostek znalazło się w regionalnym systemie teleradiologii na Dolnym Śląsku. Z przyczyn podanych wyżej plus jeszcze jedna: obniżenie kosztów. Liderem i centralnym ogniwem w sieci jest i będzie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu - od 2004 r. dysponujący cyfrową radiologią.

Dlaczego dziesięć, a nie dwanaście? Dlatego, iż każda z placówek wystąpiła z własnym wnioskiem o unijne wsparcie. Wiedząc, że zostanie ono przyznane i "zainteresowane stworzeniem wartości dodanej w postaci spójnego systemu teleradiologicznego", upoważniły Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu do przeprowadzenia wspólnego przetargu na realizację inwestycji (wartej, jak się okazało, ok. 9 mln złotych).

Oczywiście system jest otwarty dla innych, po spełnieniu określonych warunków technicznych. Dla przykładu: jeden z dziesiątki zakładających sieć, czyli Wojewódzki Zespół Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej we Wrocławiu, wydał ok. 650 tys. zł "na realizację projektu, informatyzację i ucyfrowienie RTG".

Projekt realizuje Agfa HealthCare. Na jakim etapie obecnie jest dolnośląska inwestycja?

- W ciągu trzech miesięcy zamknęliśmy wdrożenie we wszystkich placówkach, które podpisały umowy 13 listopada 2009 roku. Ucyfrowiliśmy rentgenodiagnostykę w dziewięciu jednostkach za pomocą skanerów Agfa CR, zainstalowaliśmy w nich lokalne systemy IMPAX oraz lokalne systemy RIS, a także kamery do wydruków cyfrowych obrazów medycznych - informuje Andrzej Wieczorek, dyrektor handlowy Agfa HealthCare.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH