Sieć, ryczałt, zmiany wycen - czy długi szpitali będą mniejsze?

Zapłata za nadwykonania, przyczyny zadłużenia publicznych szpitali i możliwości redukcji tych zobowiązań. Te dwie kwestie zdominowały 23 listopada br. przebieg posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, która jednogłośnie przyjęła projekt zmiany planu finansowego NFZ na 2017 rok.

Jak już informowaliśmy, zgodnie z przyjętym projektem wydatki na świadczenia zdrowotne w tym roku zostaną zwiększone o 259 mln 558 tys. zł. Ta kwota zostanie rozdysponowana według algorytmu podziału środków między poszczególnymi oddziałami wojewódzkimi NFZ.

Pytania o zobowiązania

Przyjęcie przez aklamację tej korekty planu finansowego Funduszu poprzedziła dyskusja dotycząca sytuacji ekonomicznej publicznych szpitali. Wiceprzewodniczący komisj i , poseł Marek Ruciński (Nowoczesna), pytał przedstawiciela resortu zdrowia o rzeczywisty stan zadłużenia SPZOZ-ów, uwzględniający także zobowiązania NFZ wobec lecznic.

Wiceminister zdrowia Piotr Gryza poinformował, że łączne zobowiązania Funduszu w stosunku do świadczeniodawców na koniec 2016 r. sięgały 5,6 mld zł. Przypomniał też, że stan zobowiązań ogółem SPZOZ-ów wynosił wówczas 11 mld zł.

Z kolei posłanka Józefa Hrynkiewicz (PiS) chciała wiedzieć, cz y - oraz w jaki sposób - z dodatkowych prawie 259,6 mln zł na ten rok skorzystają pacjenci, a także czy resort zdrowia przeprowadził analizę mechanizmów i przyczyn zadłużania się publicznych szpitali.

Piotra Gryza zaznaczył, że kwota wynikająca z korekty tegorocznego planu finansowego NFZ przeznaczona będzie na pokrycie kosztów świadczeń wykonanych ponad limity określone w dotychczasowych umowach z NFZ.

Odpowiadając na pytanie o analizę zadłużenia szpitali, wiceminister zdrowia przywołał przepisy, które mają w najbliższej przyszłości zapobiegać temu zjawisku. Wskazał m.in. na rozporządzenie do ustawy o działalności leczniczej, które zawiera wskaźniki mające pomagać zarządzającym lecznicami i ich organom prowadzącym (np. samorządom) w ocenie efektywności finansowej placówek.

Stawki w dół, wyceny w górę

- Z drugiej strony jest ustawa wprowadzająca tzw. sieć szpitali, która opiera ryczałtowe finansowanie podmiotów na podstawie wykonań świadczeń z 2015 r. Ma to spowodować, że cały system stanie się bardziej wydolny, gdyż koncentrujemy się na mniejszej liczbie podmiotów, ale działających efektywniej finansowo - mówił Gryza.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH