Serce monitorowane

W Polsce systemów teletransmisji EKG medycyna ratunkowa nie traktuje już jako ciekawostek

Muszą ze sobą współgrać: oprogramowanie, sprzęt, medycyna, ludzie. Jeśli uda się to osiągnąć, można mówić o telemedycynie. A gdy się o niej opowiada, to najczęściej w kontekście diagnozowania na odległość.

Wyobraźmy sobie sytuację. Do chorego wzywane jest pogotowie ratunkowe.

Lekarz lub ratownik medyczny stwierdza, że u pacjenta wystąpiły objawy ostrego zespołu wieńcowego (OZW). Jeszcze przed siedmioma laty z takim chorym jechało się do najbliższego ośrodka kardiologicznego. Pal licho, gdy był on blisko, a na miejscu można było się zająć chorym. Gorzej, gdy okazywało się, że zespół specjalistów zajmuje się innymi chorymi i ten przywieziony, siłą rzeczy, musi czekać. Jak wiadomo, w przypadku OZW czas gra zasadniczą rolę; często decyduje o życiu lub śmierci.

Trudna przeszłość

Na szczęście takie sytuacje to już przeszłość. Dzięki czemu? A właśnie dzięki wykonaniu 12-odprowadzeniowego zapisu EKG i teletransmitowaniu jego wyników do referencyjnej jednostki.

Wynik trafia do specjalisty, dlatego możliwe jest wdrożenie specjalistycznej procedury leczenia w czasie bez porównania krótszym niż bez zastosowania teletransmisji.

W Polsce funkcjonują de facto cztery systemy umożliwiające takie działania:
  • Lifenet RS (i jego najnowsza wersja - Lifenet System) autorstwa Physio Control, firmy reprezentowanej u nas przez spółkę Medtronic Poland
  • Rescuse Net stworzony i dystrybuowany przez firmę Zoll
  • Telemedyczna Platforma AsCommtel - dzieło krakowskiego Aspela
  • Pro Plus - oferowany przez warszawską spółkę o tej samej nazwie.
Nie wdając się w szczegóły, można stwierdzić, że dwa pierwsze systemy są najpopularniejsze, przy czym rozwiązanie Medtronica jest zdecydowanym liderem.

O ile Rescuse Net działa w siedmiu województwach i operuje w oparciu o 12 stacji odbiorczych (ośrodków pośredniczących w przekazywaniu danych EKG między wykonującym pomiary a je przejmującym), o tyle system Lifenet ma... - Obecnie 55 stacji odbiorczych we wszystkich województwach Polski.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH