Debata Rynku Zdrowia poświęcona medycznym i społecznym skutkom starzenia się społeczeństw

Jeszcze w XVIII wieku średnia długość życia na kontynencie europejskim wynosiła niespełna 25-35 lat. Wpływ na taki stan rzeczy miała wysoka umieralność niemowląt i dzieci. Reszty dopełniała fatalna"higiena życia", chociaż człowiek pełnoletni miał szansę na jeszcze kilkadziesiąt lat życia. Zdarzały się nawet przypadki długowieczności. Matka Ryszarda I Lwie Serce, Eleonora Akwitańska (1122-1204), jak łatwo policzyć, zmarła w wieku 82 lat.

Eliminacja z życia społeczeństw wysoko rozwiniętych chorób zakaźnych, postęp medyczny i poprawa higieny oraz warunków życia spowodowały jego wydłużanie się. Do tego stopnia, że do 2050 r. liczba stu-latków na świecie będzie szła w miliony. Pojawił się jednak problem poradzenia sobie z konsekwencjami starzejącego się społeczeństwa, a nawet jego zdefiniowaniem.

Odcienie starości

- Są pewne kryteria granicy starości arbitralnie przyjęte przez demografów. Patrząc na proces starzenia jako zjawisko populacyjne w naszej kulturze, za wiek podeszły uważa się moment przekroczenia 65 lat oraz udział procentowy tej grupy wiekowej w populacji. Starość nie jest jednorodnym okresem - jest procesem, dlatego bardziej rozbudowany podział proponują gerontolodzy: od okresu wczesnej, późnej starości do okresu długowieczności - tłumaczyła dr Anita Gębska-Kuczerowska, kierownik Zakładu Promocji Zdrowia w NIZP PZH, przewodnicząca oddziału mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, podczas debaty"W zdrowiu przez życie. Rola i znaczenie innowacji w medycynie jako sposobu na radzenie sobie przez współczesne rządy z wyzwaniem, jakim jest starzenie się społeczeństw" (Warszawa, 17 listopada 2011 roku).*

- Również złożoność procesu starzenia pokazuje, że stosując uśrednione wskaźniki w ocenie np. stanu zdrowia, działamy na potrzeby populacyjne seniorów, nie zawsze dostrzegając bardzo dużą heterogenicz-ność w obrębie tej populacji. Stanowi to istotne utrudnienie w analizach -gdyż"gubione są wartości skrajne" w statystyce oraz utrudnione jest ich bezpośrednie przełożenie na starzenie osobnicze - ocenia dr Gębska-Kuczerowska.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH