Zdaniem niektórych prawników nowe przepisy uznają za przestępcze normalne działania handlowe, polegające na generowaniu zysku ze sprzedaży leków

1 maja ma wejść w życie nowelizacja Ustawy Prawo farmaceutyczne.
Datę tę potwierdził m.in. Tomasz Krawczyk z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Na pozostałe nowele (ustawy o świadczeniach zdrowotnych i o cenach) pozostaje nam poczekać co najmniej do 2008 roku.
W planach resortu zdrowia są jeszcze zaplanowane prace nad kolejnymi projektami: o lekach specjalistycznych i programach lekowych.
Rodzi się pytanie, dlaczego przepisy Prawa farmaceutycznego nie znalazły się w jednym akcie? - Są starania, by powstała jedna ustawa, jako tekst jednolity - przyznaje Tomasz Krawczyk. - Zostaną z niej m.in. wydzielone przepisy o lekach weterynaryjnych.

Daleko do spójności

Zdaniem prawników, efektem prac parlamentarzystów są ustawy, których przepisy nawzajem się wykluczają, są niespójne i niezgodne z Konstytucją oraz przepisami prawa wspólnotowego.
- Ustawowo osiągamy najbardziej niepożądany efekt, jaki możemy sobie wyobrazić - mówiła Paulina Kieszkowska z kancelarii Baker&McKenzie podczas niedawnego spotkania dla branży farmaceutycznej, zorganizowanego przez Pharma Institute.
Jedną ze wskazanych przez Kieszkowską patologii jest wadliwa ingerencja w zasady konkurencji poprzez wprowadzenie zakazu praktyk handlowych: - Przepis z ustawy o świadczeniach tak naprawdę uznaje za przestępcze normalne działania handlowe, polegające na generowaniu zysku ze sprzedaży produktów leczniczych, w tym produktów refundowanych.
Artykuł 63a zakazuje lekarzowi przyjęcia korzyści majątkowej, jeśli jej uzyskanie uzależnione jest od jego działań, które mogą prowadzić do zwiększenia poziomu sprzedaży leków.
Czy prowadzenie badań klinicznych jest taką działalnością? - pytała Paulina Kieszkowska.
Innym kontrowersyjnym zapisem jest "sejmowy", całkowity zakaz reklamy aptek i punktów aptecznych oraz zakaz reklamy leków bez recepty.

Izba wyższa łagodzi

Senat powrócił jednak do rządowej propozycji, łagodzącej ograniczenia reklamy aptek i dopuszczającej sprzedaż OTC w internecie oraz wysyłkową sprzedaż leków bez recepty, a jej zasady ma ustalić minister zdrowia w rozporządzeniu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH