Producenci leków mogą ograniczać konkurencję na rynku, a ze względu na europejski zasięg skutki sygnalizowanych praktyk mogą dotyczyć unijnego rynku farmaceutycznego - tak stwierdza Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w wydanym 14 maja 2009 r. komunikacie. Z przeprowadzonych analiz wynika, że najczęściej antykonkurencyjny charakter mają umowy dystrybucyjne zawierające klauzule ograniczające hurtownikom obszar sprzedaży leków oraz wprowadzające kontyngenty ilościowe na niektóre produkty

UOKiK uznał, że materiały zgromadzone w postępowaniu wyjaśniającym powinny zostać przekazane Komisji Europejskiej ze względu na unijny wymiar zjawiska.

Prawo konkurencji a rynek leków

Ostatnio organy antymonopolowe ze szczególnym zainteresowaniem obserwują praktyki firm farmaceutycznych. Już w grudniu 2006 roku UOKiK badał tendencje panujące na polskim rynku leków. W opublikowanym wówczas raporcie do głównych zjawisk charakterystycznych dla sektora farmaceutycznego Urząd zaliczył m.in.: ograniczenia w dystrybucji leków, wzrost koncentracji na rynku oraz ograniczenia rozwoju importu równoległego.

Kwestie konkurencji na rynku farmaceutycznym traktowane są priorytetowo również na szczeblu europejskim, gdzie prowadzone jest przez Komisję Europejską dochodzenie sektorowe. Wstępny raport z tego dochodzenia opublikowano w grudniu 2008 roku. Zdaniem Komisji Europejskiej, producenci leków oryginalnych stosują różnego rodzaju praktyki, których celem jest odsunięcie w czasie lub zablokowanie wejścia na rynek producentów leków konkurencyjnych, szczególnie generycznych, wskutek czego publiczne systemy ochrony zdrowia tracą możliwość zaoszczędzenia wydatków na leki.

Dotkliwe sankcje

Nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, jak dotkliwe mogą być sankcje wynikające z prawa konkurencji. Warto podkreślić, że kary finansowe z tego tytułu mogą sięgać 10% globalnego obrotu całej grupy kapitałowej. Niedawno Komisja nałożyła na producenta procesorów - firmę Intel - rekordową karę w wysokości 1,06 miliarda euro za nadużywanie pozycji dominującej i wieloletnie blokowanie możliwości wejścia na rynek konkurencji.

Dodatkowo naruszenia prawa konkurencji mogą skutkować złożeniem przez poszkodowanych klientów lub kontrahentów pozwów cywilnych o odszkodowanie. Zagrożenie to może się stać w Polsce jeszcze bardziej realne ze względu na będącą obecnie na etapie prac legislacyjnych Ustawę o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, która grupie co najmniej 10 osób umożliwi wspólne dochodzenie roszczeń.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH