Sęk w monitorowaniu jakości

Z Centrami Powiadamiania Ratunkowego współpracować muszą wszyscy

W dyskusji o funkcjonowaniu w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego prywatnych zespołów ratowniczych nie sposób pominąć Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Choć zdaniem niektórych specjalistów, na poruszanie tego tematu jakby trochę za wcześnie...

- Na razie nie powstało w Polsce, z wyjątkiem Krakowa, ani jedno CPR w rozumieniu obowiązujących obecnie przepisów - mówi Michał Borkowski, pełnomocnik wojewody mazowieckiego do spraw ratownictwa medycznego. - Owszem, działają pod tą nazwą stanowiska zintegrowane, spełniające tę funkcję, ale nie są to CPR-y z prawdziwego zdarzenia.

Jednocześnie Michał Borkowski zwraca uwagę, że obecna współpraca z prywatnymi podmiotami ratownictwa medycznego nie jest na Mazowszu problemem i nie stwarza żadnego zagrożenia.

- Na terenie województwa mamy jeden niepubliczny zakład opieki zdrowotnej działający w tym zakresie, tj. Falck Medycyna Sp. z o.o. obsługujący rejon Piaseczna i Otwocka - wyjaśnia pełnomocnik wojewody do spraw ratownictwa medycznego. - Zespoły tej firmy mają swoją wspólną dyspozytornię i, przynajmniej do tej pory, nie dotarły do mnie żadne sygnały świadczące o nieprawidłowościach.

Każdemu wolno konkurować

W ocenie Doroty Jędrzejczyk-Okońskiej, kierownika oddziału ratownictwa medycznego w wydziale bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, także i w Łódzkiem problem współpracy CPR-ów, czy też raczej stanowisk wypełniających ich zadania, z prywatnymi zespołami ratownictwa medycznego nie istnieje.

- Podmioty publiczne i prywatne mogą ze sobą konkurować, walczyć o kontrakty, a w przypadku podpisania umowy z NFZ mają taką samą możliwość wykonywania świadczeń w oparciu o wymaganą kadrę i sprzęt - podkreśla Dorota Jędrzejczyk-Okońska. - Dlatego zarówno publiczni, jak i prywatni świadczeniodawcy, będą współpracować z CPR-ami dokładnie na tych samych zasadach.

Na terenie województwa łódzkiego działa od 1 kwietnia br. 15 dysponentów zespołów ratownictwa medycznego, w tym trzy niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej: NZOZ Falck Medycyna Region Łódzki (powiat radomszczański z wyłączeniem miasta i gminy Kamieńsk i Przedbórz oraz gminy Mysłowice, teren powiatu pabianickiego, łaskiego oraz zduńskowolskiego), NZOZ Tomaszowskie Centrum Zdrowia (teren powiatu tomaszowskiego z wyłączeniem gminy Żelechlinek) oraz Powiatowe Centrum Medyczne Sp. z o.o. NZOZ Szpital Powiatowy w Wieruszowie (teren powiatu wieruszowskiego).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH