Sejmowa dyskusja o POZ

27 września br. odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. - Ustawa o POZ, obok ustawy o sieci szpitali, ma zmienić oblicze służby zdrowia - zapowiada PiS. Opozycja twierdzi, że bez zapewnionego finansowania i rozwiązania problemów z kadrami to tylko pobożne życzenia.

Doświadczenia innych krajów pokazują, że dobrze zorganizowana podstawowa opieka zdrowotna jest w stanie zaspokoić 90% zdrowotnych potrzeb populacji. POZ może zapewnić nie tylko wynikającą z nazwy opiekę, ale ma także potencjał, aby realizować część konsultacji specjalistycznych i tym samym ograniczać liczbę często niepotrzebnych hospitalizacji i konsultacji - mówił wiceminister zdrowia Zbigniew Król.

Ocenił, że obecnie brakuje regulacji, które wzmacniałyby rolę POZ w systemie opieki zdrowotnej. Wskazał, że celem nowej ustawy jest wzmocnienie POZ i zwiększenie jej efektywności. - POZ może i powinien odgrywać kluczową rolę w systemie, powinien być fundamentem tego systemu - podkreślił wiceminister.

System jest rozdrobniony

Zgodnie z projektem, koordynatorem opieki nad pacjentem ma być lekarz POZ, który będzie kierował zespołem złożonym m.in. z pielęgniarki i położnej oraz współpracował z lekarzami innych specjalności, którzy opiekują się pacjentem, np. podczas jego pobytu w szpitalu.

- Naczelną zasadą działania tego systemu chcemy uczynić koordynację. Idee, które w ostatnich latach przyświecały służbie zdrowia, opierały się na zasadzie, że pieniądz idzie za pacjentem. Dzisiaj wiemy, że nie jest to do końca skuteczna metoda, by system był efektywny. Obecnie system składa się z szeregu autonomicznych jednostek, a każda leczy pacjenta na inną chorobę i na innych zasadach - mówił wiceminister.

Jak podkreślał Zbigniew Król, system podstawowej opieki zdrowotnej w przyszłości będzie się opierał przede wszystkim na lekarzach rodzinnych, ale prawo do pracy w POZ zachowają także interniści czy pediatrzy, którzy będą pracować w POZ do 31 grudnia 2024 roku, oraz lekarze, którzy posiadają prawa nabyte na podstawie ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

Pilotaż i autopoprawki

Wprowadzenie tego modelu organizacyjnego będzie poprzedzone pilotażem wdrażanym przez NFZ we współpracy z Bankiem Światowym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Po przeprowadzeniu pilotażu, który będzie realizowany do 31 grudnia 2019 r., warunki prowadzenia opieki koordynowanej (m.in. szczegółowe mechanizmy jej finansowania) zostaną uregulowane w aktach wykonawczych oraz zarządzeniach prezesa NFZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH