Sejm przegłosował zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia

Nakłady na ochronę zdrowia będą stopniowo wzrastać do poziomu 6% PKB w 2025 r. - przewiduje nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, którą 24 listopada uchwalił Sejm. W przyszłym roku na zdrowie ma być przeznaczone nie mniej niż 4,67% PKB, a rok później - 4,86%.

Za nowelizacją głosowało 436 posłów, przeciw był tylko Jacek Wilk (Kukiz’15), a od głosu wstrzymał się Paweł Skutecki (Kukiz’15).

Szybciej czy wolniej?

Lidia Gądek (PO) argumentując za poprawką przewidującą zwiększenie nakładów do 6% PKB już w 4 lata, powiedziała, że taka zmiana sprawi, że "ta ustawa naprawdę w cztery lata ma szansę dać podwyżki środowiskom medycznym, przede wszystkim rezydentom, ale również słabo zarabiającym innym pracownikom medycznym, oraz poprawę jakości świadczeń i zwiększenie ilości świadczeń".

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ocenił, że poprawka PO "jest przejawem zwykłej hipokryzji". - Był na to czas. My jesteśmy zdeterminowani nie tylko do tego, żeby nakłady na ochronę zdrowia zwiększać, ale żeby zwiększać je odpowiedzialnie. Naprawdę był na to czas - powiedział minister.

Jerzy Kozłowski (Kukiz’15) wskazał, że propozycje zawarte w projekcie "są niewystarczające". - Społeczeństwo się starzeje, Europa Zachodnia jest dużo bardziej przed nami, a my jesteśmy nawet w ogonie Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział.

Marek Ruciński (Nowoczesna) stwierdził, że wiedza MZ o potrzebach zdrowotnych Polaków "jest raczej iluzoryczna". Ocenił, że liczba nadwykonań wskazuje, że pracownicy medyczni są przygotowani do wykonywania większej ilości świadczeń i nakłady na zdrowie powinny wzrastać szybciej, niż przewidziano w ustawie.

Zdrowie Plus

Przed głosowaniem nad ustawą minister zdrowia powiedział, że ustawę "można śmiało określić jako projekt Zdrowie Plus". MZ szacuje, że w ciągu pierwszych dziesięciu lat obowiązywania tej ustawy do systemu opieki zdrowotnej trafi dodatkowe 500 mld zł.

- Dodatkowe 500 mld zł w ciągu 10 lat to możliwość przede wszystkim zrealizowania tego, czego oczekują od nas Polacy, którzy chorują; możliwość dostępu do tego, co najnowocześniejsze; możliwość redukcji kolejek - powiedział Radziwiłł. Zapewnił, że do końca roku kolejki zostaną zredukowane "w znaczący sposób". - Ci którzy się spodziewają, że nic się nie dzieje, bardzo się zdziwią na koniec tego roku - dodał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH