Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała plan wydatków z budżetu państwa na opiekę zdrowotną (do dyspozycji resortu zdrowia) w 2017 roku. Wyniosą 7,9 mld zł - łącznie z rezerwą celową. Kontrowersji jednak nie brakowało. Największe budziło niezapewnienie pieniędzy na program szczepień pneumokokowych oraz procedury in vitro.

Jak podała 20 października podczas posiedzenia komisji wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala, w ramach działu ochrony zdrowia realizowanego z różnych części budżetowych zostały zaplanowane w budżecie państwa na 2017 r. wydatki na poziomie 7,4 mld zł. Łącznie z rezerwami celowymi kwota ta wzrosła do 7,9 mld zł.

W częściach, działach i programach

Ponadto wydatki na ochronę zdrowia zaplanowano w dwóch funduszach celowych - Funduszu Pracy na staże podyplomowe oraz specjalizacje medyczne dla lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych (ponad 1 mld zł) i Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na poziomie 48 mln zł. - Dodatkowo w załączniku nr 4 do ustawy budżetowej w zakresie środków europejskich ujęto dla ochrony zdrowia wydatki w kwocie 479 mln zł - podkreśliła wiceminister Głowala.

Wyjaśniła, że finansowanie dla ochrony zdrowia zawarte jest ponadto w dziale Administracja Publiczna, gdzie wyniosą 89 mln zł, w dziale Obrona Narodowa - 3,2 mln zł oraz w Dziale Szkolnictwo Wyższe (na kształcenie kadr medycznych) w wysokości 1 mld 810 mln zł.

Największy udział w wydatkach części 46 (61,3%) stanowią wydatki w dziale Ochrona Zdrowia - wynoszą ponad 3 mld zł. - Finansowane z tego działu zadania dotyczą głównie: realizacji programów polityki zdrowotnej, świadczeń wysokospecjalistycznych, zadań inspekcji sanitarnej i farmaceutycznej, działań Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz innych jednostek realizujących zadania ochrony zdrowia, a także nowego zadania, jakim jest finansowanie programu 75 + - wyjaśniła wiceminister.

- W planie wydatków wojewodów przyjęta została kwota w wysokości 3 mld 844 mln zł. Przewidziane w ustawie budżetowej na 2017 r. dotacje celowe w budżetach wojewodów wynoszą ogółem 1 mld 890 mln zł i przeznaczone są głównie na zadania zespołów ratownictwa medycznego - zaznaczyła Głowala.

Dodała, że w ustawie budżetowej ujętych zostało siedem programów wieloletnich do realizacji przez MZ. Na ten cel zaplanowane został y środki w wysokości 661 mln zł, w tym na Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2024 - 250 mln zł, a na Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej - 45 mln zł.

Spór o szczepienia

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO) zwrócił uwagę, że w tak skonstruowanym budżecie zdrowia nie została zarezerwowana kwota na szczepienia pneumokokowe dla wszystkich dzieci w ramach programu szczepień ochronnych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH