Dr Alfred Samet, kierownik Laboratorium Mikrobiologii Klinicznej SPSK nr 1, Akademickie Centrum Kliniczne w Gdańsku, konsultant wojewódzki w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej

Szczególną rolę wśród laboratoriów medycznych pełnią laboratoria mikrobiologiczne. Ich prawidłowe funkcjonowanie wpływa m.in. na ograniczenie zakażeń szpitalnych. W tym celu muszą być jednak zachowane procedury diagnostyczne, w tym dostępność w szpitalu badań mikrobiologicznych przez 24 godziny na dobę. Przez powyższe rozumiem możliwość wykonania preparatu bezpośredniego, hodowli i określenie lekooporności. Klasycznym przykładem takiego postępowania, w którym szybki dostęp do laboratorium mikrobiologicznego ma duże znaczenie, jest wykonanie badań u pacjenta z podejrzeniem zgorzeli gazowej. Już ocena preparatu bezpośredniego w ciągu 1 godziny może potwierdzić kliniczne rozpoznanie zgorzeli, co pozwala na szybkie wdrożenie celowanej terapii przeciwbakteryjnej, hiperbarii i opracowania chirurgicznego.

Za mało badań

Przykładem innego badania, gdzie czas ma istotne znaczenie dla wprowadzenia właściwej terapii, mogą być posiewy krwi i markerów biochemicznych, np. prokalcytoniny, w podejrzeniu posocznicy. Badania te powinny być wykonane natychmiast po powzięciu takiego podejrzenia.
Liczba badań mikrobiologicznych musi być związana z liczbą hospitalizowanych pacjentów. Przyjmuje się, że powinna ona wynosić 50 badań na 1 łóżko szpitalne na rok. Czy te badania są wykonywane w każdym rozpoznaniu choroby infekcyjnej i przed podaniem antybiotyków? Takich analiz w Polsce nie ma, natomiast problem ten jest szeroko poruszany w doniesieniach w prasie medycznej.
W Polsce został opracowany "Raport o Zakażeniach Szpitalnych 1993-1995", w którym stwierdzono, że liczba badań bakteriologicznych nie przekracza 20% norm EWG. Pomimo obowiązku zgłaszania zakażeń szpitalnych i drobnoustrojów alarmowych, system ten jest niesprawny, gdyż odsetek zgłoszonych zakażeń szpitalnych nie przekracza 2% hospitalizowanych. Jednocześnie koszty leków przeciwbakteryjnych w niektórych szpitalach wynoszą 30% wydatków.
Istnieje problem niedostatku wykwalifikowanego personelu zespołów epidemiologicznych ze specjalizacją zalecaną w rozporządzeniu ministra zdrowia: epidemiologów, lekarzy chorób zakaźnych, mikrobiologów.
W niedostatecznej dostępności badań mikrobiologicznych ma często swój początek wiele kontrowersji, jakie pojawiają się podczas rozpraw przed sądem cywilnym o zakażenie pacjenta w szpitalu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH